Skip to main content

Europees wetsvoorstel wil je priveberichten inkijken om beelden van kindermisbruik op te sporen, privacy experts zijn kritisch

In het kader van de strijd tegen kindermisbruik wil de Europese Unie harder optreden tegen de verspreiding van online beelden. Met dat doel voor ogen, legde de Europese Commissie al in 2022 een voorstel op tafel dat technologiebedrijven verplicht beelden van kindermisbruik op te sporen en te melden. Dat leidde tot heel wat kritiek, maar nu ligt onder Belgisch voorzitterschap een aangepaste versie klaar.

Daarin is nog steeds sprake om beelden op te sporen in de privecommunicatie van gebruikers. Wie niet akkoord gaat met de nieuwe gebruiksvoorwaarden zou geen beelden meer kunnen delen. Het voorstel moet wel nog gestemd worden. 

De technologiebedrijven, zoals communicatieapplicaties, zouden dan moeten nagaan of er een risico bestaat dat dergelijke beelden op hun platformen gedeeld worden. Als het om een groot risico gaat, dan moeten zij die opsporen en melden, legt Sofie Royer, privacyexpert verbonden aan de KU Leuven en Universiteit Antwerpen, uit in Het uur van de waarheid op Radio 1.

De sleutel in handen?

Ook de vakantiekiekjes die je via WhatsApp verstuurt, zouden dan door het technologiebedrijf in de gaten gehouden moeten worden. Daar knelt volgens Royer het schoentje. Het voorstel is niet zo problematisch wanneer het gaat over beelden die circuleren op openbare platformen, maar er schuilt wel een groot probleem in wanneer het gaat over onze privecommunicatie.

Die privecommunicatie wordt momenteel op platformen als WhatsApp end to end encrypted. Dat wil zeggen versleuteld beveiligd, waarbij de verzender de communicatie op slot doet en alleen de ontvanger de sleutel heeft. Zo kan er niemand meeluisteren of kijken, en is onze communicatie veilig. Daar wil de Europese Commissie dus een uitzondering op.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.

Meer recente berichten

‘Jonge juristen gebruiken vaker AI, maar ervaren collega’s zijn kritischer’
Verder lezen
Ondernemers Waadhoeke praten tijdens nazomerborrel over cyberveiligheid
Verder lezen
Be­las­ting­dienst mag bijzondere gegevens gebruiken voor dis­cri­mi­na­tie­con­tro­le
Verder lezen
Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid
Verder lezen
Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen
Verder lezen
Hoe verbeter je ot-security?
Verder lezen
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan
Verder lezen
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat
Verder lezen
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor
Verder lezen
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid
Verder lezen