Skip to main content

Rekenkamer: Rijk moet meer aandacht geven aan dreiging quantumcomputers

Bijna driekwart (71 procent) van de Rijksoverheidsorganisaties is nog niet begonnen met voorbereidingen om zich te beschermen tegen de dreiging van quantumcomputers. Quantumtechnologie is nu nog grotendeels toekomstmuziek, maar er gaat naast een mooie belofte ook een serieuze dreiging vanuit.

Dat stelt de Algemene Rekenkamer in haar rapport Focus op quantum bij de rijksoverheid. Met het onderzoek geeft de rekenkamer een eerste inzicht in de voorbereidingen op de kansen en dreigingen van quantumtechnologie.

 Het grootste risico van deze technologie voor het Rijk is dat buitenlandse overheden met quantumcomputers versleutelingstechnieken kunnen kraken. Daarmee zouden ze toegang krijgen tot gevoelige gegevens en belangrijke infrastructuur kunnen aanvallen.

Maatschappelijke ontwrichting op de loer

Het Rijk gebruikt op dit moment versleuteling voor bijvoorbeeld het beschermen van geheime informatie, toegang tot vitale infrastructuur zoals waterkeringen en bruggen, het inloggen met DigiD en het controleren van paspoorten.

Wanneer een quantumcomputer de versleuteling kan kraken, zou dat grote gevolgen kunnen hebben voor ons leven. Gevoelige of geheime informatie kan op straat komen te liggen, het verkeer raakt ontregeld of poortjes gaan niet meer open. Daarmee ligt maatschappelijke ontwrichting op de loer, waarschuwt de rekenkamer. Om dat te voorkomen, is ‘post-quantumcryptografie’ nodig, een vorm van versleuteling die quantumcomputers niet kunnen kraken.

Niet voorbereid

De meeste Rijksorganisaties zijn daar op dit moment nog niet op voorbereid, concludeert de Algemene Rekenkamer in het rapport. Alhoewel de meeste ondervraagde overheidsorganisaties wel al werken aan hun informatiebeveiliging, hebben zij nog bijna geen maatregelen getroffen die specifiek gericht zijn op quantumcomputers.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Datalek bij TUI: reisorganisatie blijft verantwoordelijk voor klantgegevens
Verder lezen
Veelgestelde vragen CSIRT-dienstverlening gemeenten en gemeenschappelijke regelingen
Verder lezen
Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels
Verder lezen
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig
Verder lezen
Een algoritmeregister vul je niet met beleid
Verder lezen
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur
Verder lezen
AP zet volgende stap in toezicht op AI
Verder lezen
AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen