Skip to main content

Openbaarheid datalekken

Meldingen van datalekken die binnen bedrijven aan de orde komen worden wel gemeld bij de AP, maar vervolgens niet in openbaarheid gedeeld. Volgens onderzoeker Bernold Nieuwesteeg van Erasmus School of Law is dat een gemiste kans. In deze blog lees je waarom hij dat vindt.

Nieuwesteeg is directeur van het EUR-instituut Centre for the Law and Economics of Cyber Security. Als je ‘Centre for’ weglaat, heb je de titel van het proefschrift waarmee hij in juni 2018 promoveerde. Met dreigingen van zowel ‘statelijke actoren’ als commerciële computerkrakers, staat cybersecurity hoog op de agenda van overheid. Aan de lopende band verschijnen beleidsstukken. Bernold Nieuwesteeg kan ze wel dromen: “Nederland digitaliseert in rap tempo. Om onze koppositie te behouden zijn er dreigingen te overkomen. In dit document laten we aantal experts aan het woord.”

Angst voor reputatieschade

Met de komst van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) zijn bedrijven wettelijk verplicht om ‘iedere inbreuk in verband met persoonsgegevens’ te melden bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). Onder deze ‘inbreuk’ vallen bijvoorbeeld het kwijtraken van een USB-stick, diefstal van een laptop of inbraak door een hacker. Als het lek ook nadelige gevolgen kan hebben voor betrokkenen (denk aan financiële gegevens, identificatiebewijzen of inloggegevens) moeten die ook gemeld worden bij de betreffende personen. Maar daar blijft het meestal bij; incidenten worden niet openbaar gepubliceerd, uit angst voor reputatieschade.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Datalek bij TUI: reisorganisatie blijft verantwoordelijk voor klantgegevens
Verder lezen
Veelgestelde vragen CSIRT-dienstverlening gemeenten en gemeenschappelijke regelingen
Verder lezen
Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels
Verder lezen
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig
Verder lezen
Een algoritmeregister vul je niet met beleid
Verder lezen
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur
Verder lezen
AP zet volgende stap in toezicht op AI
Verder lezen
AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen