Skip to main content

Congres CIA: Cyber aware – Intelligence – Assurance

In het informatiebeveiliging is de term CIA (Confidentiality, Integrity and Availability) een veel gebruikte afkorting. In de huidige cyber wereld zou diezelfde afkorting ook op een andere manier gebruikt kunnen worden om recht te doen aan het belang van cyber en informatiebeveiliging. Deze insteek is gebruikt om het security congres in te richten.

  • Cyber(a)ware: het internet wordt tegenwoordig ook gebruikt om oorlog te voeren in de virtuele wereld, vaak met echte effecten in de fysieke wereld. Dit gebeurt tussen landen, bedrijven, organisaties en/of personen. In de afgelopen jaren is cyberwarfare een bron van bezorgdheid onder de grote landen op de planeet geworden en vrijwel elke nationale leger heeft nu een tak gewijd aan het plegen van en verdedigen tegen cyberwarfare.

    Nu de wereld steeds meer in netwerken werkt worden meer cruciale systemen vatbaar voor aanvallen via cyberspace. Hoewel bepaalde militaire systemen slechts toegankelijk blijven via ouderwetse terminals, zijn de meeste kritieke systemen die moderne naties gebruiken toegankelijk via het internet op een of andere manier. Hoewel deze systemen worden verdedigd door stevige maatregelen blijven ze breekbaar. Cyberwarfare houdt zich bezig met het vinden van zwakheden en deze exploiteren. Landen, bedrijven en personen dienen zich daarvan bewust (aware) te zijn en zich te wapenen.
     
  • Intelligence: hierbij ligt de focus op het verzamelen van gegevens en zien van verbanden, het verwerven van inzicht over hoe mensen, bedrijven en landen acteren. Hierdoor zijn kwetsbaarheden en dreigingen in te schatten. Dit gebeurt zowel aan de verdedigende als de aanvallende kant.
     
  • Assurance: dient ervoor vertrouwen over te brengen tussen aanbieders en afnemers van diensten voor informatieverwerking in de breedste zin. We gebruiken over de landsgrenzen en juridische domeinen heen de assurancetaal om onze risico’s voor zakendoen te beperken. Hierbij is de belangrijkste rol weggelegd voor auditors, zij die onder een kwaliteitsparaplu als derde dat vertrouwen onderbouwen met effectief toezicht.
Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels
Verder lezen
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig
Verder lezen
Een algoritmeregister vul je niet met beleid
Verder lezen
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur
Verder lezen
AP zet volgende stap in toezicht op AI
Verder lezen
AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’
Verder lezen
Bezuiniging op AP verzwakt pri­va­cy­toe­zicht
Verder lezen