Betrouwbaar beeldbellen; praten tegen de juiste persoon
Door de snelle digitale ontwikkelingen bij gemeenten kunnen inwoners steeds meer diensten digitaal afnemen. De afgelopen maanden wordt er door de Covid-19-uitbraak, daarnaast steeds meer gebruik gemaakt van beeldbellen. Om de identiteit van de aanvrager vast te stellen, wordt de inwoner meestal gevraagd om met zijn DigiD in te loggen bij het invullen van formulieren. Dit is een veilige manier om de identiteit vast te stellen. Nu een toenemend aantal gemeenten beeldbellen inzet, dringt de vraag zich op; hoe weet u nu of de inwoner ook daadwerkelijk is wie hij/zij zegt te zijn? En heeft de aanvrager wel voldoende garantie dat hij/zij met een betrouwbare partij zaken aan het doen is?
Sommige gemeenten vragen de inwoner om zijn of haar paspoort voor de camera te houden of om hun BSN voor te lezen. Praktisch, maar geen veilige manier omdat de beelden worden verwerkt door een derde partij; de leverancier van de tool voor beeldbellen. Daarom is er een handleiding ontwikkeld over hoe DigiD ingezet kan worden om de inwoner tijdens een beeldbelsessie zich te laten identificeren en het vertrouwen te geven daadwerkelijk met de gemeente te spreken.
DigiD is op dit moment het enige overheidsidentificatiemiddel waarmee een inwoner met zekerheid kan worden geauthentiseerd. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de Wet digitale overheid; in deze wet is opgenomen dat er in de (nabije) toekomst naast DigiD ook private middelen toegelaten worden. Deze handleiding beperkt zich alleen tot het DigiD-middel; bij inwerkingtreding van de Wet digitale overheid kunnen ook andere middelen ingezet worden.
Verder lezen bij de bron- Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie - 13 oktober 2026
- Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’ - 13 oktober 2026
- ‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’ - 12 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie | Verder lezen | |
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’ | Verder lezen | |
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’ | Verder lezen | |
Bezuiniging op AP verzwakt privacytoezicht | Verder lezen | |
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden | Verder lezen | |
Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google | Verder lezen | |
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op | Verder lezen | |
Helft Nederlandse werknemers gebruikt privé AI-accounts voor werk | Verder lezen | |
Problemen bij ziekenhuizen met Citrix, patiënten kunnen dossier niet inzien | Verder lezen | |
AP waarschuwt gebruikers camerabrillen dat filmen van anderen vrijwel altijd verboden is | Verder lezen |