Skip to main content

Gemeente Utrecht gaat informatiebeveiliging verbeteren: Dit had nooit mogen gebeuren

Met een goed verhaal én een dagpas wandelde een mysterie guest zo het Stadskantoor en Stadhuis van Utrecht binnen. De gemeente is ervan geschrokken en neemt maatregelen om de beveiliging zowel binnen als buitenshuis aan te pakken. “Dit had nooit mogen gebeuren.”

Gelukkig, het waren geen hackers of andere kwaadwillenden die het op de gemeente hadden voorzien. Maar de belangrijkste conclusie uit het rapport van Rekenkamer Utrecht is toch wel dat het mogelijk is informatie die in principe vertrouwelijk of geheim is, in te zien. De Rekenkamer voerde tussen september en december 2020 een onderzoek uit binnen de gemeente. De onderzoekers bekeken documenten, interviewden medewerkers én stuurden dus een undercover-onderzoeker om te kijken hoe moeilijk (of makkelijk) het eigenlijk is de verschillende afdelingen binnen te dringen.

“Dat vind ik echt vervelend om te horen, dat dit kon gebeuren”, zegt wethouder Linda Voortman vandaag. Informatiebeveiliging valt binnen haar dossier en hoewel ze blij is dat er inzichtelijk is gemaakt wat beter kan, is het toch pijnlijk dat iemand zo makkelijk vertrouwelijke gegevens kon inzien.

RTV Utrecht wil natuurlijk weten wat voor verhaal de onderzoekers gebruikten bij het regelen van de toegangspas en welke documenten ze dan precies hebben gezien. Maar die informatie blijft geheim. “Doel van het onderzoek was om te kijken of informatie kon worden ingezien die in principe vertrouwelijk of geheim is, dat bleek mogelijk”, zegt een woordvoerder van Rekenkamer Utrecht.

Verder lezen bij de bron

IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De rol van de CISO tijdens calamiteiten
Een cyber- of ransomware-aanval of een groot datalek: het is de nachtmerrie van elke gemeente. Op zo’n moment moet er snel gehandeld en besloten worden. De Chief Information Security Officer (CISO) speelt daarin een cruciale rol. Maar hoe ziet die rol er in de praktijk uit? Is de CISO vooral degene die meekijkt en adviseert, of iemand die ook actief meebeslist in het calamiteitenteam
De interne controlecyclus; zo maak je toetsing werkbaar
Een belangrijk onderdeel binnen de BIO 2.0 is de interne controlecyclus: hoe toets je structureel of je maatregelen ook echt doen wat ze moeten doen? Niet één keer per jaar omdat het moet, maar continu, als onderdeel van je dagelijkse praktijk. In deze blog laat ik zien hoe je die controlecyclus slim en werkbaar inricht.
Zo breng je informatiebeveiligingsbeleid écht tot leven in de organisatie
Bij veel gemeenten voelt informatiebeveiligingsbeleid nog als een verplicht nummer. Zonde! Want een goed informatiebeveiligingsbeleid kan juist richting geven aan de hele organisatie.

Meer recente berichten

IT-afval is het nieuwe datalek
Verder lezen
Zorgbestuurder kan niet meer om cyberbeveiliging heen
Verder lezen
Klacht tegen Ierland over aanstelling van Meta-lobbyist als privacytoezichthouder
Verder lezen
Hoe it-leiders regelmatig hun eigen security-regels omzeilen
Verder lezen
Smartphones verzamelen onze data: geen privacy in je broekzak
Verder lezen
Cybersecurity awareness is belangrijk, maar niet alleen in oktober
Verder lezen
EU-voorstel voor Chat Control opnieuw op de schop
Verder lezen
Landen opgeroepen om VN-verdrag tegen cybercrime niet te ondertekenen
Verder lezen
Datalek Postcode Loterij gaf 1580 deelnemers inzage in elkaars gegevens – update
Verder lezen
Bedrijven controleren toeleveringsketen nauwelijks op cyberrisicos
Verder lezen