Skip to main content

Gemeente Utrecht gaat informatiebeveiliging verbeteren: Dit had nooit mogen gebeuren

Met een goed verhaal én een dagpas wandelde een mysterie guest zo het Stadskantoor en Stadhuis van Utrecht binnen. De gemeente is ervan geschrokken en neemt maatregelen om de beveiliging zowel binnen als buitenshuis aan te pakken. “Dit had nooit mogen gebeuren.”

Gelukkig, het waren geen hackers of andere kwaadwillenden die het op de gemeente hadden voorzien. Maar de belangrijkste conclusie uit het rapport van Rekenkamer Utrecht is toch wel dat het mogelijk is informatie die in principe vertrouwelijk of geheim is, in te zien. De Rekenkamer voerde tussen september en december 2020 een onderzoek uit binnen de gemeente. De onderzoekers bekeken documenten, interviewden medewerkers én stuurden dus een undercover-onderzoeker om te kijken hoe moeilijk (of makkelijk) het eigenlijk is de verschillende afdelingen binnen te dringen.

“Dat vind ik echt vervelend om te horen, dat dit kon gebeuren”, zegt wethouder Linda Voortman vandaag. Informatiebeveiliging valt binnen haar dossier en hoewel ze blij is dat er inzichtelijk is gemaakt wat beter kan, is het toch pijnlijk dat iemand zo makkelijk vertrouwelijke gegevens kon inzien.

RTV Utrecht wil natuurlijk weten wat voor verhaal de onderzoekers gebruikten bij het regelen van de toegangspas en welke documenten ze dan precies hebben gezien. Maar die informatie blijft geheim. “Doel van het onderzoek was om te kijken of informatie kon worden ingezien die in principe vertrouwelijk of geheim is, dat bleek mogelijk”, zegt een woordvoerder van Rekenkamer Utrecht.

Verder lezen bij de bron

IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.

Meer recente berichten

AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’
Verder lezen
Bezuiniging op AP verzwakt pri­va­cy­toe­zicht
Verder lezen
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden
Verder lezen
Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google
Verder lezen
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op
Verder lezen
Helft Nederlandse werknemers gebruikt privé AI-accounts voor werk
Verder lezen
Problemen bij ziekenhuizen met Citrix, patiënten kunnen dossier niet inzien
Verder lezen