Overheidsaanpak cybersecurity is als los zand
Na PwC levert nu ook Deloitte kritiek op de versnippering bij de digitale overheid. Beide consultancy-organisaties noemen Denemarken nadrukkelijk als voorbeeld van hoe het wel kan. Deloitte vindt dat de coördinatie op gebied van cyberweerbaarheid in Nederland anders moet. Initiatieven moeten beter op elkaar aansluiten om overlapping en hiaten tegen te gaan.
Kevin Jonkers, directeur Cyber Risk Services voor de publieke sector, dringt aan op een meer doortastende overheid. De huidige en toekomstige cyberdreigingen vereisen daadkracht en een integrale visie. Hij vindt dat de overheid meer haar rol moet pakken in een nationale regievoering over publieke en private partners. Deloitte constateert dat er in Nederland nog altijd grote gaten vallen in het totale stelsel van cyberweerbaarheid. De incidenten van de afgelopen tijd laten dat zien. Als voorbeeld wordt de kwetsbaarheid in Kaseya’s it-beheersoftware genoemd. Door snel en adequaat handelen van de vrijwilligersorganisatie DIVD (Dutch Institute for Vulnerability Disclosure) is een groot deel van de potentiële impact van misbruik van deze kwetsbaarheid voorkomen. Het betreft hier echter een groep enthousiastelingen die belangeloos het internet scannen op kwetsbare systemen en dit melden bij de eigenaars van die systemen. Deloitte vraagt zich af of deze taak niet (ook) bij de overheid thuishoort.
Ketting
Uiteraard is de overheid op vele fronten actief. Maar het zich snel ontwikkelende landschap van dreigingen vereist een nieuwe aanpak. Deloitte bepleit een verschuiving in hoe de overheid zich opstelt en deelneemt aan de ecosystemen op gebied van cybersecurity. Een nieuw kabinet moet zich afvragen wat de overheid kan doen om zowel haar bijdrage als haar eigen winst uit ecosystemen te vergroten. Het antwoord ligt in een bredere en meer integrale benadering van het concept cyberweerbaarheid. Deloitte verwijst naar het oude credo ‘een ketting is net zo sterk als de zwakste schakel’. Omdat cyberweerbaarheid afhankelijk is van zoveel verschillende partijen, is het van belang dat de overheid haar taak in de strategievorming en regie oppakt. Ze moet ervoor zorgen dat de lappendeken van partijen en initiatieven op elkaar aansluit en tegelijk geen gaten vertoont. De afgelopen jaren heeft de overheid van alles gedaan om de cyberweerbaarheid te verhogen. Dit leidde echter tot veel losse initiatieven bij een veelheid aan instanties.
Verder lezen bij de bron- 25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline - 29 september 2026
- Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport - 29 september 2026
- Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy - 28 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline | Verder lezen | |
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport | Verder lezen | |
Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy | Verder lezen | |
De praktijk van collectief digitaliseren | Verder lezen | |
AVG op de werkvloer: zo bescherm je persoonsgegevens binnen je organisatie | Verder lezen | |
Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten | Verder lezen | |
Kabinet heeft fikse bezuinigingen voor AP in petto | Verder lezen | |
Cyberweerbaarheid is jouw verantwoordelijkheid, niet die van de IT-afdeling | Verder lezen | |
Datalek bij webshop drogisterijketen DA raakt 236.000 klanten | Verder lezen | |
De digitale perimeter van OT-omgevingen vervaagt sneller dan organisaties beseffen | Verder lezen |