Skip to main content

Digitale ethiek op top opgeblazen verwachtingen in privacy hypecyclus

Digitale ethiek bevindt zich op het hoogtepunt van de Hype Cycle for Privacy 2021 van Gartner, nu mensen zich steeds meer bewust worden van de waarde van hun persoonlijke informatie en gefrustreerd raken door gebrek aan transparantie en aanhoudend misbruik.

Gartner definieert digitale ethiek als ‘systemen van waarden en morele principes voor het uitvoeren van elektronische interacties tussen mensen, organisaties en dingen’. Met de adoptie van kunstmatige intelligentie vindt voor het eerst de ethische discussie plaats voor – en tijdens – de wijdverbreide implementatie van een technologie.

Regulering privacygerichte gegevensbescherming

Organisaties gaan over op het beveiligen van persoonlijke gegevens en overheden voeren strikte wetgeving in om deze te handhaven. Gartner voorspelt dat tegen het einde van 2023 meer dan 80 procent van de bedrijven wereldwijd te maken zal hebben met ten minste één privacygerichte gegevensbeschermingsregelgeving.

“Zelfs waar nog geen regelgeving bestaat, kiezen klanten er actief voor om samen te werken met organisaties die hun privacy respecteren”, zegt Bart Willemsen, research vice president bij Gartner. “De toepassing van nieuwe technologieën zoals die op deze Hype Cycle zal een pad bieden naar het beschermen van privacy in een vluchtige omgeving.”

Om tegemoet te komen aan deze wetswijzigingen en de vraag van klanten, moeten beslissers op het gebied van beveiliging en risicobeheer zorgvuldig technologieën selecteren die innovatie en compliance in evenwicht brengen. Gartner voorspelt dat tegen 2024 de wereldwijde privacygedreven uitgaven voor gegevensbescherming en compliance-technologie jaarlijks meer dan 15 miljard dollar zullen bedragen.

Proactieve privacy by design

Proactieve en volwassen organisaties stappen over van reactieve compliance naar proactieve privacy by design. Als ze dat doen, beginnen ze te investeren in innovaties aan de linkerkant van de Hype Cycle, zoals homomorfe versleuteling, een reeks algoritmen die berekeningen op versleutelde gegevens mogelijk maken; en differentiële privacy, een systeem voor het gebruiken of delen van een dataset terwijl bepaalde informatie over individuele records daarin wordt achtergehouden of vervormd.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.
Het belang van de Management Review binnen het ISMS
Een ISMS is geen tool die je even aanzet en afvinkt. Het is een continu proces waarin je risico’s beheerst, maatregelen borgt en blijft verbeteren. En in dat proces is één moment echt cruciaal: de management review. In deze blog leg ik uit wat dit inhoudt, waarom het zo belangrijk is en hoe je het als gemeente maximaal benut.

Meer recente berichten

Toyota aangeklaagd door bestuurder na explosieve stijging verzekeringspremie door gedeelde rijdata
Verder lezen
Slachtoffer bankhelpdeskfraude krijgt 84.000 euro schade niet vergoed
Verder lezen
Beveiligingsexpert waarschuwt: overheden bespioneren ons met AI
Verder lezen
Veilige ITAD: verantwoord afscheid nemen van afgeschreven IT-middelen
Verder lezen
Interrail getroffen door datalek: Mogelijk ook paspoortgegevens uitgelekt
Verder lezen
Monitor Digitalisering Onderwijs: inzichten rondom IBP
Verder lezen
Kabinet bezorgd over afzwakken van AVG door Europese Commissie
Verder lezen
Brabant investeert miljoenen in cyberveiligheid
Verder lezen
ING voor rechter gedaagd over privacy Google Pay
Verder lezen
De black-out die niemand ziet aankomen
Verder lezen