Skip to main content

Digitale ID: veiliger zonder Europees identiteitsnummer

Politiek en maatschappelijk is er de nodige discussie over wel of geen digitaal paspoort of een Europese digitale identiteit. Een Europese wallet vereist een soort Europees Burgerservicenummer (BSN). Is het nou zo wenselijk dat je overal online met steeds hetzelfde persoonsnummer bekend staat? Krijg je dan niet een soort Europees supercookie? Dat moet en kan beter.

De Tweede Kamer bespreekt 31 mei, voorafgaand aan de Telecomraad van 3 juni, het EU-voorstel voor een raamwerk voor een Europese digitale identiteit. In Brussel is een belangrijke update van de technische eIDAS verordening aangekondigd. De verordening die Europees de totstandkoming van een digitaal ID regelt.

Uitdaging

Het gaat erom een veilige, betrouwbare digitaal ID opzetten die mensen praktisch kunnen gebruiken. Met de Europese ID-wallet, typisch een mobiele app, moet iemand overal in Europa kunnen inloggen: zowel bij een overheidsinstantie als bij een webshop. Een gereguleerde markt van veilige mobiele apps, die ons minder afhankelijk maken van Amerikaanse big tech en online zakendoen makkelijker en veiliger maakt.

Een datalek bij een dienstverlener kan ineens grote gevolgen hebben.

De voornaamste uitdaging bij de wallet is de spanning tussen privacy, veiligheid en gebruiksgemak. De kern is dat om effectief te zijn een wallet vaak gebruik maakt van een algemeen persoonsnummer (een nummertje voor iedere dienstverlener). Voor veiligheid heeft dat een groot voordeel. Het stelt partijen in staat om gemakkelijk identiteitsverwisseling te signaleren en maakt identiteitsfraude lastiger. In praktijk verschilt het binnen Europa: sommige landen kennen voor bedrijven en overheid hetzelfde persoonsnummer. In andere lidstaten, zoals Nederland, zijn de overheid persoonsnummers in het private domein niet toegestaan. De risico s bij een breed gebruikt nummer is inbreuk op privacy en een datalek bij een dienstverlener kan ineens grote gevolgen hebben.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.

Meer recente berichten

Advies van de AP aan WordPress-gebruikers die getroffen zijn door datalek
Verder lezen
De Cy­ber­be­vei­li­gings­wet en NEN7510: waarom ke­ten­ver­ant­woor­de­lijk­heid straks niet meer vrij­blij­vend is
Verder lezen
Slimme deurbellen vormen een surveillancestaat
Verder lezen
De basis van cybersecurity ligt in email security
Verder lezen
Gemeente Son en Breugel werkt nog aan AI-beleid
Verder lezen
Gemeenteraad wil duidelijkheid over beveiliging eigen vertrouwelijke gegevens
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens krijgt volgend jaar 3 miljoen euro minder budget
Verder lezen
Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers?
Verder lezen
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline
Verder lezen
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport
Verder lezen