Raad van State uit kritiek op wet voor delen data door overheid
De Raad van State, RvS, is bezorgd dat het wetsvoorstel dat als doel heeft om overheden meer gegevens te laten delen de persoonsgegevens onvoldoende beschermt.
Het adviesorgaan raadt het kabinet aan om het wetsvoorstel nog niet in te dienen bij de Tweede Kamer, maar deze eerst op een aantal punten aan te passen of nader toe te lichten.
Het doel van de Wet hergebruik van overheidsinformatie (Who) is om data die zijn verzameld door overheden zo veel mogelijk te delen, zodat deze makkelijk kunnen worden hergebruikt. Dat kan voor onderzoek, maar ook voor commercieel gebruik. Dat gebeurt bijvoorbeeld momenteel al met filemeldingen. Die worden bijgehouden door Rijkswaterstaat, maar worden gedeeld en kunnen daardoor ook worden gebruikt in apps.
Niet herleidbaar zijn tot personen
De RvS vreest dat onder de nieuwe wet per ongeluk persoonlijke gegevens kunnen worden gedeeld. Data mogen alleen worden gedeeld als ze niet herleidbaar zijn tot personen. Dat kan bijvoorbeeld door alleen iemands woonplaats en opleidingsniveau bekend te maken, maar niet diens naam. Alleen, het is voorstelbaar dat anonieme gegevens later, met snellere en slimmere computers, alsnog teruggerekend kunnen worden tot de oorspronkelijke persoonsgegevens, aldus het adviesorgaan.
Verder lezen bij de bron- Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport - 29 september 2026
- Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy - 28 september 2026
- De praktijk van collectief digitaliseren - 28 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport | Verder lezen | |
Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy | Verder lezen | |
De praktijk van collectief digitaliseren | Verder lezen | |
AVG op de werkvloer: zo bescherm je persoonsgegevens binnen je organisatie | Verder lezen | |
Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten | Verder lezen | |
Kabinet heeft fikse bezuinigingen voor AP in petto | Verder lezen | |
Cyberweerbaarheid is jouw verantwoordelijkheid, niet die van de IT-afdeling | Verder lezen | |
Datalek bij webshop drogisterijketen DA raakt 236.000 klanten | Verder lezen | |
De digitale perimeter van OT-omgevingen vervaagt sneller dan organisaties beseffen | Verder lezen | |
Nieuwe toezichthouder voor elektronische patiëntendossiers | Verder lezen |