Security experts blij en bezorgd over securityplannen overheid
De op Prinsjesdag ontvouwde plannen en budgetten voor de cybersecurity van Nederland zijn gespannen afgewacht en met argusogen bekeken. Nederlandse security experts reageren blij, behoedzaam, bezorgd en hoopvol. Het lijkt wel of de overheid uit de puberteit is.
Digitalisering en daarbij ook beveiliging daarvan krijgt serieuze aandacht van het kabinet. Prinsjesdag van dit jaar met de Miljoenennota voor komend jaar houden het niet bij lippendienst, maar voegen budgetten bij de woorden over het belang van digitalisering en de noodzaak van cybersecurity.
Justitie, Veiligheid, Defensie
Zo geeft het ministerie van Justitie en Veiligheid, JenV, cybercrime meer aandacht en digitaliseert Defensie mede met het oog op cyberoorlog en hybride oorlogvoering. Beide ministeries zien toenemend cybergevaar en Defensie stelt dat het zowel verdedigend als ook aanvallend digitaal moet kunnen handelen. Het ministerie heeft een cyberplan opgesteld om defensiebreed de digitale capaciteiten te versterken.
JenV verwijst in in de beleidsprioriteiten van Prinsjesdag 2022 naar de Veiligheidsmonitor 2021 waarin al stond dat cybercrime en gedigitaliseerde criminaliteit vrijwel net zo vaak slachtoffers maken als traditionele criminaliteit. Het Openbaar Ministerie investeert in de aanpak van cybercrime en versterkt de opsporingscapaciteit in het digitale domein. En om cybercrime te voorkomen door de bewustwording bij potentiele slachtoffers te versterken, trekken de ministeries van BZK, JenV en EZK gezamenlijk op.
Reacties, inschatting
Naast deze ministeries, die vooral veel met cybersecurity bezig zijn, valt er meer ICT en ICT-beveiliging te bespeuren in de Prinsjesdag-plannen. AG Connect heeft diverse experts en betrokkenen gevraagd naar hun reactie op en inschatting hiervan. Over wat de overheid wil en gaat doen tegen cybercrime, tegen digitale dreigingen en cyberoorlog, maar ook voor meer privacy, betere cyberbescherming, en meer digitale zaken.
Verder lezen bij de bron- Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen - 4 september 2026
- CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT - 4 september 2026
- Boete voor privacyschending wordt openbaar - 3 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen | Verder lezen | |
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT | Verder lezen | |
Boete voor privacyschending wordt openbaar | Verder lezen | |
Ongecontroleerde ai-hacks: geen cyberapocalyps, wel een storm voor ciso’s | Verder lezen | |
AP: grote toename van privacyklachten | Verder lezen | |
Belastingdienst neemt zelf beheer en onderhoud btw-systeem op zich | Verder lezen | |
Signalen oppikken en analyseren zonder privacyrisicos | Verder lezen | |
Wie is eigenaar van cyberweerbaarheid? | Verder lezen | |
Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen | Verder lezen | |
Evaluatie datalek gemeente Epe | Verder lezen |