Bibliotheek Rotterdam is slachtoffer van een cyberaanval. Tijdens het inrichten van een nieuw onderdeel van onze digitale systemen waren we tijdelijk kwetsbaarder, zonder dat wij ons daarvan bewust waren. Dat heeft ertoe geleid dat criminelen toegang hadden tot onze data.
We weten inmiddels dat de criminelen een deel van deze data – waaronder persoonlijke gegevens – hebben meegenomen. Daarnaast hebben ze geprobeerd onze ICT systemen ontoegankelijk te maken. Er zijn geen andere systemen geraakt behalve die van de bibliotheek. Onze backups waren van goede kwaliteit zodat we van daaruit opnieuw onze systemen konden opbouwen.
Er zijn maatregelen genomen om de risico s van de cyberaanval zo klein mogelijk te houden. Onderzoekers en technici hebben gewerkt aan de opbouw van de systemen, het upgraden van de beveiliging en het onderzoek naar de aard en de kwaliteit van de ontvreemde data. De bibliotheek heeft aangifte gedaan bij de politie.
Vanuit IB&P houden we je graag op de hoogte van het laatste nieuws op het gebied van informatiebeveiliging en privacy. We plaatsen iedere werkdag gemiddeld twee nieuwsberichten en bundelen deze elke week in een mooi overzicht.
De gemeenteraad heeft een belangrijke rol om er op toe te zien dat informatiebeveiliging en privacybescherming goed wordt geborgd binnen de gemeentelijke organisatie. In deze blog lees je wat die rol inhoudt en welke taken en verantwoordelijkheden daarbij horen.
De AVG bestaat dit jaar vijf jaar. Sinds 25 mei 2018 moeten alle organisaties, waaronder gemeenten, voldoen aan de verplichtingen uit de AVG bij het verwerken van persoonsgegevens. Maar hoe is het gesteld met de privacy bij gemeenten? Hebben ze de basis op orde? Je leest het in deze blog.
Gemeenten maken steeds meer gebruik van AI, omdat dit ontzettend veel kansen biedt. Tegelijkertijd roept het gebruik van AI ook nieuwe vragen op. Je leest er meer over in deze blog