Skip to main content

Cybersecurity moet routine worden

Ondanks de zeventiende verjaardag van Data Protection Day en 42 jaar Data Protection Convention, blijft persoonlijke data torenhoog op de agenda van cybercriminelen staan.

Het blijft voor hen net zo makkelijk om aan deze data te komen als een paar jaar geleden: er gaat geen dag voorbij dat er niet ergens ter wereld een bedrijf wordt gehackt, gevoelige (persoonlijke) data op straat komt te liggen of ziekenhuizen worden gedupeerd wanneer talloze patientendossiers onbeschermd op internet verschijnen.

Upguard heeft enkele van de grootste datalekken op zijn blog vermeld: in totaal zijn sinds 2011 alleen al in de Verenigde Staten meer dan 38 miljoen gegevens gestolen bij datadiefstallen van ziekenhuizen. Ook Duitsland kreeg te maken met vergelijkbare incidenten, zoals recent in Lippe. Ondanks de sterk toenemende eisen voor gegevensbescherming en -beveiliging slaagt de security community er niet in gevoelige informatie te beschermen.

Het probleem is niet zozeer een gebrek aan implementatie van regelgeving, maar meer een gebrek aan het beveiligingsbewustzijn bij medewerkers van IT-beveiligingsprofessionals. Zij moeten namelijk steeds meer systemen en applicaties beheren en beveiligen. In het SANS 2022 Security Awareness Report merkt Lance Spitzner op dat voor cyberaanvallers over de hele wereld mensen de belangrijkste aanvalsvector zijn geworden.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Waarom mag je browser zoveel informatie doorgeven zonder jouw expliciete toestemming?
Verder lezen
Terugblik cyberincident
Verder lezen
Staatssecretaris: artikel verzamelwet gegevensbescherming niet in werking
Verder lezen
Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren
Verder lezen
EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden
Verder lezen
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s
Verder lezen
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle
Verder lezen
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister
Verder lezen
Digitale soe­ve­rei­ni­teit bestaat niet in zwart-wit
Verder lezen