MIND roept NZa en AP op om inzameling ggz gegevens te staken
MIND roept de toezichthouders NZa en AP op om zo snel mogelijk met alle betrokken partijen om tafel te gaan om de rechtmatigheid, het nut en de noodzaak van de verzameling van ggz gegevens opnieuw te wegen. Het belang van de clienten moet daarbij voorop staan.
In december kreeg de NZa groen licht van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) voor verzameling van ggz-gegevens. De NZa zegt die informatie nodig te hebben voor de nieuwe ggz-bekostiging, het Zorgprestatiemodel (zpm). Met de gegevens kan de NZa beter zicht krijgen op de zorgzwaarte. De AP stelt wel enkele voorwaarden. Zo mag de uitvraag van ggz-gegevens maar een jaar duren en mogen de ggz-gegevens niet te herleiden zijn tot identificeerbare individuen.
Rechtszaak ggz-gegevens
Maar een groep behandelaren en clienten, verenigd in de actiegroep Vertrouwen in de ggz, heeft hierin geen vertrouwen. Met een crowdfunding willen ze hierover een rechtszaak aanspannen. MIND deelt de twijfel van deze clienten en behandelaren over de meetmethodes, de veiligheid en de doelmatigheid van de gegevensverzameling. De clientenvereniging in de ggz vraagt zich af of het, gezien deze weerstand, wel een goed idee is om de gegevensverzameling door te zetten. Heiligt het middel hier nog het doel? Kan van clienten in de behandelkamer worden verwacht dat zij een weloverwogen en echte vrije keuze kunnen maken of zij wel of geen bezwaar hebben tegen gegevensdeling?, aldus MIND.
Verder lezen bij de bron- Medische informatie uit Google AI-samenvattingen: wat zijn de risico’s en hoe gaan we ermee om? - 14 januari 2026
- Security in Embedded en (I)IoT-systemen: Van klassieke beveiliging tot het post-kwantumtijdperk - 14 januari 2026
- Onderzoek: datavolwassenheid en -infrastructuur zijn cruciaal voor AI-succes - 13 januari 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Medische informatie uit Google AI-samenvattingen: wat zijn de risico’s en hoe gaan we ermee om? | Verder lezen | |
Security in Embedded en (I)IoT-systemen: Van klassieke beveiliging tot het post-kwantumtijdperk | Verder lezen | |
Onderzoek: datavolwassenheid en -infrastructuur zijn cruciaal voor AI-succes | Verder lezen | |
Data beschermen we met firewalls, maar wie beschermt de beheerder? | Verder lezen | |
AI bij de overheid: uitvinden wat al is uitgevonden | Verder lezen | |
Nieuw onderzoek: gemeenten cruciaal voor digitale veiligheid | Verder lezen | |
Tientallen datalekken door AI-gebruik werknemers: vooral door experimenteren met gratis tools | Verder lezen | |
VNG mist samenhang in regelingen nieuwe cyberwetten | Verder lezen | |
Wat DigiD ons leert over datasoevereiniteit | Verder lezen | |
AP gaat databeveiliging in de zorg controleren | Verder lezen |