Niet reglementaire bewakingscamera kan hoge boetes opleveren
In de strijd tegen diefstal of vandalisme schakelen steeds meer bouwbedrijven camerabewaking in op de werf. Dat is een goed hulpmiddel om de veiligheid op en rond de werf te verhogen. Maar de geplaatste systemen blijken niet altijd in orde met de wettelijke richtlijnen. De wetgever ziet nochtans strikt toe op de privacy bij beeldverwerking. Worden de regels niet gevolgd, dan kunnen bouwbedrijven hoge boetes oplopen, waarschuwt bewakingsbedrijf BauWatch.
Bij camerabeveiliging is de installateur van het systeem verplicht om een projectie in en rond de site te maken. Maximaal twee procent van de openbare weg mag immers in beeld komen en dat mag enkel uit noodzaak voor de beveiliging. Camera s moeten daarom doordacht geplaatst worden en hun actieradius moet zich beperken tot de zone waar ze beelden van de werf en mogelijke onregelmatigheden moeten detecteren.
Op basis van de projectie maken wij ook een grondplan op, waarop alle camera s, types camera, camerahoeken en kijkrichtingen in detail aangeduid zijn. Dat plan moet altijd op de site aanwezig zijn, zodat controlerende instanties het te allen tijde kunnen raadplegen, vertelt Laurent Cauvin, managing director van BauWatch Belgie.
Daarnaast heeft een opdrachtgever een meldingsplicht bij de politiediensten wanneer hij camerabeveiliging op een terrein wil installeren. Dat moet ten laatste de dag voor de installatie van de camera s gebeuren. Bij alle toegangspunten voor werknemers en bezoekers geldt ook een signalisatieplicht: ze moeten op de hoogte worden gebracht dat ze gefilmd kunnen worden. Dat doe je met het daarvoor bestemde pictogram, zoals voorgeschreven door de Federale Overheidsdienst Binnenlandse Zaken.
Verder lezen bij de bron- Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan - 8 september 2026
- Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat - 8 september 2026
- De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor - 7 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan | Verder lezen | |
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat | Verder lezen | |
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor | Verder lezen | |
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid | Verder lezen | |
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen | Verder lezen | |
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT | Verder lezen | |
Boete voor privacyschending wordt openbaar | Verder lezen | |
Ongecontroleerde ai-hacks: geen cyberapocalyps, wel een storm voor ciso’s | Verder lezen | |
AP: grote toename van privacyklachten | Verder lezen | |
Belastingdienst neemt zelf beheer en onderhoud btw-systeem op zich | Verder lezen |