Skip to main content

Privegegevens van inwoners Stadskanaal op straat: Daar gaat je privacy

Stadskanaal heeft per ongeluk persoonsgegevens op straat gegooid van mensen die het niet eens waren met gemeentelijke bestemmingsplannen.

Het gaat om adressen, telefoonnummers en bijvoorbeeld e-mailadressen van inwoners. Daardoor waren meningsverschillen tussen buren bijvoorbeeld zichtbaar. Maar ook kunnen die gegevens gebruikt worden voor phishing of fraude.

Keurig onder elkaar vermeld stonden bijvoorbeeld de contactgegevens van een boer die het ermee oneens is dat zijn bouwvlak – waarin hij bedrijfsgebouwen als loodsen mag bouwen – wordt gewijzigd.

De boer heeft die ruimte nodig om voor zichzelf en voor zijn kinderen de mogelijkheid te behouden om in de toekomst extensiever te boeren en om mogelijk een windmolen te bouwen. Als de gemeente het bouwvlak verkleint, eist hij 1 miljoen euro aan schadevergoeding, schrijft hij.

Daar gaat je privacy

Staat dat online?, zegt hij verbaasd als we hem bellen. Ik vind dat heel raar. Als u er al bij kunt, wie dan nog meer? Dat mag toch ook niet?

Een ondernemer van wie de gegevens ook op straat liggen maakt het in eerste instantie niet uit. Dat zegt hij, maar even later belt hij terug. Ik ben het er eigenlijk helemaal niet mee eens dat mijn nummer is gedeeld.

Een derde persoon vindt het vervelend dat zijn naam, contactgegevens en adres aan hem worden voorgelezen. Dat is niet zo netjes. Een slechte zaak, daar gaat je privacy. Ik heb ook niets gehoord van de gemeente, geen belletje of briefje. Niets.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.
Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.

Meer recente berichten

Docenten kijken na met AI: slimme tijdsbesparing of risicovol?
Verder lezen
AI in het bedrijfsleven: innovatie stimuleren zonder het cyberrisico te vergroten
Verder lezen
AP wijst scholen op privacyrisico’s bij gebruik van digitale leermiddelen
Verder lezen
Adviescollege ICT publiceert concrete veiligheidslessen
Verder lezen
Steeds vaker wordt geëxperimenteerd met AI-cameras: is het gebruik daarvan veilig?
Verder lezen
Digitale weerbaarheid is geen certificaat
Verder lezen
Drie grootste steden delen pasfoto’s niet meer met het UWV
Verder lezen
Stad Herentals laat zich vrijwillig hacken voor televisieprogramma: “Zie het als een brandoefening”
Verder lezen
AP onderzoekt of UWV paspoortkopieën mocht opvragen
Verder lezen
AFM benadrukt belang van goede informatiebeveiliging bij accountantsorganisaties
Verder lezen