Spyware als macht
Met spyware in de handen van zo n beetje iedere nationale regering in de EU is de machtsbalans tussen Europese burgers en hun overheid drastisch uit het lood. Digitale macht was niet toevallig het centrale thema van mijn vorige column over spyware. Machtsdenken over privacy is een vereiste voor de fase waarin dit politieke onderwerp is beland.
Onze democratie bestaat uit meer dan verkiezingen. Verkiezingen geven weliswaar mandaat aan een machthebber, maar het zijn de tegenwerkende machten die de macht begrenzen. Zonder die grenzen heb je absolute macht en absolute macht doet af aan het democratische principe dat politici verantwoording afleggen aan de burger. Democratie is een heel complex van rechten, plichten, instellingen en wetten, van macht en tegenmacht. Absolute machthebbers leggen geen verantwoording af en dat brengt ons bij spyware. Het spyware-gebruik van waarschijnlijk alle EU-lidstaten heeft zich losgerukt van iedere politieke verantwoording of toezicht. Het is daarmee een vorm van absolute macht en dat mogen we niet tolereren.
Parlementair onderzoek heeft blootgelegd hoe gehecht geheime diensten en politieke machthebbers zijn aan de mogelijkheden die spyware geeft om vast te houden aan hun posities. Als Europees Parlement hebben we iedere keer nul op het rekest gekregen, wanneer we informatie vroegen aan nationale regeringen of aan de Europese Raad. De Europese Commissie wil het spywaremisbruik door nationale autoriteiten niet onderzoeken. Waarom niet?
Verder lezen bij de bron- Toezichthouder pakt websites aan die illegaal cookies plaatsen - 25 april 2025
- Impact van de Meldplicht in NIS2 op Cybersecurity - 25 april 2025
- Minister: politie gaat te lang bewaarde gegevens over burgers vernietigen - 24 april 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Toezichthouder pakt websites aan die illegaal cookies plaatsen | Verder lezen | |
Impact van de Meldplicht in NIS2 op Cybersecurity | Verder lezen | |
Minister: politie gaat te lang bewaarde gegevens over burgers vernietigen | Verder lezen | |
De omgang met geheime informatie bij politie en NCTV | Verder lezen | |
Groot datalek bij Fontys: honderden gegevens en mails makkelijk toegankelijk | Verder lezen | |
Zwakke configuratie in Salesforce lokt cyberaanvallen uit | Verder lezen | |
Waarom serieuze investeringen in AP nodig blijven | Verder lezen | |
Nieuwe spionagewet: wat betekent dit voor bedrijven en HR? | Verder lezen | |
Privacy International eist openheid Britse overheid over iCloud-backdoor | Verder lezen | |
Zo ziet het industriële dreigingslandschap eruit | Verder lezen |