Het Europese Hof van Justitie heeft bepaald dat louter een inbreuk op de privacywet AVG burgers geen recht geeft op schadevergoeding. Een enkele schending is niet voldoende. Er moet sprake zijn van, immateriele schade als gevolg van die inbreuk en een duidelijk oorzakelijk verband. Het is echter geen vereiste dat de geleden immateriele schade een bepaalde drempel van ernst moet bereiken om recht op schadevergoeding te verlenen.
Met dit arrest, waar het Oostenrijkse hooggerechtshof om had gevraagd, blijft de juridische onzekerheid voortbestaan. Een Oostenrijkse burger wiens gegevens zonder toestemming waren verwerkt voor een algoritme, had duizend euro aan immateriele schade geclaimd, voor alles omdat hij zich erg van streek voelde.
Het Oostenrijkse hooggerechtshof had gehoopt dat het Europese Hof van Justitie een ondergrens zou stellen waardoor alleen ernstige zaken voor de rechter komen.
Vanuit IB&P houden we je graag op de hoogte van het laatste nieuws op het gebied van informatiebeveiliging en privacy. We plaatsen iedere werkdag gemiddeld twee nieuwsberichten en bundelen deze elke week in een mooi overzicht.
De AVG bestaat dit jaar vijf jaar. Sinds 25 mei 2018 moeten alle organisaties, waaronder gemeenten, voldoen aan de verplichtingen uit de AVG bij het verwerken van persoonsgegevens. Maar hoe is het gesteld met de privacy bij gemeenten? Hebben ze de basis op orde? Je leest het in deze blog.
Gemeenten maken steeds meer gebruik van AI, omdat dit ontzettend veel kansen biedt. Tegelijkertijd roept het gebruik van AI ook nieuwe vragen op. Je leest er meer over in deze blog
Voor gegevensverwerkingen met een hoog privacyrisico geldt dat je een DPIA moet uitvoeren. Maar wat doe je met de uitkomsten van een DPIA en hoe zorg je ervoor dat een DPIA geen eenmalige actie is maar over een bepaalde tijd herhaald wordt?