De Autoriteit Persoonsgegevens, AP, pleit voor een Minister van Digitale Zaken, evenals acht ict brancheorganisaties.
Met nieuwe verkiezingen in zicht worden politiek partijen om de oren geslagen met manifesten en visiedocumenten: vakorganisaties en andere belanghebbenden nemen stelling in op een specifiek onderwerp in de hoop om de verkiezingsprogramma s te beinvloeden. Ook de Autoriteit Persoonsgegevens, AP, bracht een position paper uit, met daarin drie digitaliseringskwesties die decentrale overheden bekend in de oren zullen klinken.
Digitaliseringskwesties
De privacywaakhond signaleert drie digitaliseringskwesties die politieke aandacht behoeven.
De democratische rechtstaat staat onder druk door big tech. Mensen zijn voor steeds meer dienstverlening afhankelijk van grote techbedrijven, omdat er geen publiek alternatief is. Dat is problematisch vanwege de datahonger van deze bedrijven en de algoritmes waarmee ze burgers beinvloeden en manipuleren. Om te zorgen dat big tech zich aan de wet houdt, moet de toezichthouder zijn tanden kunnen laten zien.
Overheden zelf zijn eveneens scheutig met dataverzamelingen en de inzet van algoritmes en ze willen daarbij nog wel eens onrechtmatig te werk gaan. Dit levert lastig te controleren problemen op en schaadt het vertrouwen in de overheid, aldus de AP.
Dat raakt aan de derde digitaliseringskwestie: de cyberveiligheid. Daarmee is het in Nederland bedroevend gesteld. De schaal waarop persoonsgegevens door cyberincidenten op straat belanden is immens, stelt de AP. Bij de drie grootste gemelde cyberaanvallen van 2022 lagen de gegevens van naar schatting 900.000 inwoners op straat.
Vanuit IB&P houden we je graag op de hoogte van het laatste nieuws op het gebied van informatiebeveiliging en privacy. We plaatsen iedere werkdag gemiddeld twee nieuwsberichten en bundelen deze elke week in een mooi overzicht.
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.