Skip to main content

EC zint op soepelere soevereiniteitsregels cloudmarkt

De Europese Commissie wil het voor cloudbedrijven van buiten de EU minder lastig maken om diensten te leveren aan Europese klanten dan eerst bedacht. In een nieuwe conceptversie van het zogeheten cybersecurity certification scheme, EUCS, worden niet EU cloud aanbieders niet meer verplicht om samen te werken met een Europees bedrijf en hun data in de EU te bewaren en verwerken. Dit meldt nieuwsdienst Reuters.

Een eerdere versie van het concept legde cloud aanbieders van buiten de EU zulke voorwaarden op om in aanmerking te komen voor een speciaal cybersecurity label. Het idee erachter was dat Europese bedrijven en organisaties daarmee zeker weten dat hun cloudleverancier niet valt onder wetten en regels elders in de wereld. Technologische soevereiniteit heeft de prioriteit binnen het landenblok. Bovendien wil de EU Europese cloud aanbieders een eerlijke kans geven om tot wasdom te komen.

Cloud Act

De afhankelijkheid van extra territoriale wetgeving is geen hypothetisch probleem voor EU organisaties. Amerikaanse aanbieders zoals Microsoft, Google en AWS, die ook de Europese cloudmarkt domineren, moeten zich schikken naar de Amerikaanse Cloud Act. Deze wet verplicht hen mee te werken als de Amerikaanse overheid na een gerechtelijke uitspraak toegang wil tot data die hun klanten in Europa hebben opgeslagen. 

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.
Het belang van de Management Review binnen het ISMS
Een ISMS is geen tool die je even aanzet en afvinkt. Het is een continu proces waarin je risico’s beheerst, maatregelen borgt en blijft verbeteren. En in dat proces is één moment echt cruciaal: de management review. In deze blog leg ik uit wat dit inhoudt, waarom het zo belangrijk is en hoe je het als gemeente maximaal benut.

Meer recente berichten

De moeizame (ont)worsteling van bestuurders met platform X
Verder lezen
VNG deelt aandachtspunten bij uitwerking nieuwe cyberwetten
Verder lezen
Onderzoek: burgers willen gegevens uit sociaal domein in PGO
Verder lezen
Overzicht: Deze digitale wetten gaan in 2026 de overheid raken
Verder lezen
Medische informatie uit Google AI-samenvattingen: wat zijn de risico’s en hoe gaan we ermee om?
Verder lezen
Security in Embedded en (I)IoT-systemen: Van klassieke beveiliging tot het post-kwantumtijdperk
Verder lezen
Onderzoek: datavolwassenheid en -infrastructuur zijn cruciaal voor AI-succes
Verder lezen
Data beschermen we met firewalls, maar wie beschermt de beheerder?
Verder lezen
AI bij de overheid: uitvinden wat al is uitgevonden
Verder lezen
Nieuw onderzoek: gemeenten cruciaal voor digitale veiligheid
Verder lezen