EDPB: Toestemmings of betalen modellen moeten echte keuze bieden
Tijdens zijn laatste plenaire vergadering heeft de EDPB een advies goedgekeurd naar aanleiding van een verzoek van de Nederlandse, Noorse en Hamburgse gegevensbeschermingsautoriteiten, DPA, op grond van artikel 64, lid 2, AVG. In het advies wordt ingegaan op de geldigheid van de toestemming om persoonsgegevens te verwerken ten behoeve van gedragsreclame in het kader van toestemmings of beloningsmodellen die door grote onlineplatforms worden gebruikt.
Met betrekking tot toestemmings of beloningsmodellen die door grote online platforms worden uitgevoerd, is de EDPB van mening dat het in de meeste gevallen niet mogelijk zal zijn om te voldoen aan de vereisten voor geldige toestemming, indien zij gebruikers alleen confronteren met een keuze tussen toestemming voor verwerking van persoonsgegevens voor reclamedoeleinden op gedragsbasis en betaling van een vergoeding.
De EDPB is van mening dat het aanbieden van alleen een betaald alternatief voor diensten waarbij persoonsgegevens voor reclamedoeleinden worden verwerkt, niet de standaardmethode voor verwerkingsverantwoordelijken mag zijn. Bij de ontwikkeling van alternatieven moeten grote online platforms overwegen personen een gelijkwaardig alternatief te bieden dat geen vergoeding met zich meebrengt. Als verwerkingsverantwoordelijken ervoor kiezen om een vergoeding in rekening te brengen voor toegang tot het gelijkwaardige alternatief, moeten zij aanzienlijk overwegen een aanvullend alternatief aan te bieden. Dit gratis alternatief moet zijn zonder gedragsreclame, bijvoorbeeld met een vorm van reclame waarbij minder of geen persoonsgegevens worden verwerkt. Dit is een bijzonder belangrijke factor bij de beoordeling van geldige toestemming in het kader van de AVG.
De EDPB benadrukt dat het verkrijgen van toestemming de verwerkingsverantwoordelijke niet vrijstelt van naleving van alle in artikel 5 AVG uiteengezette beginselen, zoals doelbinding, gegevensminimalisering en billijkheid. Daarnaast moeten grote onlineplatforms ook rekening houden met de naleving van de beginselen van noodzakelijkheid en evenredigheid, en zij zijn verantwoordelijk voor het aantonen dat de verwerking ervan in het algemeen in overeenstemming is met de AVG.
Verder lezen bij de bron- Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt meer privacyklachten van Nederlanders - 21 april 2026
- Druk op AI-implementatie ondermijnt veiligheidsdenken - 21 april 2026
- Wie heeft zicht op alle camera’s in de publieke ruimte? - 20 april 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt meer privacyklachten van Nederlanders | Verder lezen | |
Druk op AI-implementatie ondermijnt veiligheidsdenken | Verder lezen | |
Wie heeft zicht op alle camera’s in de publieke ruimte? | Verder lezen | |
Tweede Kamer neemt Cyberbeveiligingswet aan | Verder lezen | |
Nieuwe Amerikaanse wet moet ASML-verkoop aan China stoppen | Verder lezen | |
Cybersecurity awareness via gepersonaliseerde game bij Gemeente Meierijstad (Phantom’sLab) | Verder lezen | |
Hoogleraar pleit wegens datalekken voor professionele digitale architecten | Verder lezen | |
Realiteit van ransomware: kruip in het hoofd van een hacker | Verder lezen | |
Docenten kijken na met AI: slimme tijdsbesparing of risicovol? | Verder lezen | |
AI in het bedrijfsleven: innovatie stimuleren zonder het cyberrisico te vergroten | Verder lezen |