OM en politie, brede bestrijding cybercrime door wereldwijde omvang en dreiging belangrijker dan ooit
Cybercrime is een flinke industrie waar buitengewoon veel leed achter schuilt. Vorig jaar werden 2,3 miljoen Nederlanders getroffen door een vorm van online criminaliteit. Mensen en bedrijven lijden enorme financiele schade, maar het tast vooral het vertrouwen aan, in elkaar en in de digitale infrastructuur. Deze in kaart gebrachte ontwikkelingen staan in het Cybercrimebeeld Nederland 2024 van het Openbaar Ministerie, OM, en de politie.
In deze eerste editie van het tweejaarlijkse Cybercrimebeeld Nederland ligt de focus op complexe online criminaliteit gericht op ICT systemen. Het rapport is uniek, omdat het inzicht geeft in het cybercrimelandschap vanuit het opsporingsperspectief. Zo zien OM en politie een aantal belangrijke ontwikkelingen waaronder de opkomst van datadiefstal en handel, het zorgwekkend aandeel van jonge cybercrimeverdachten en de vermenging met traditionele criminaliteit. Verder wordt de impact van cybercrime op slachtoffers onderschat.
Instap cybercrime eenvoudiger
OM en politie zien dat de stap naar cybercrime eenvoudiger is geworden. Moest een cybercrimineel vroeger technisch onderlegd zijn, nu koopt hij diensten, producten en handleidingen gemakkelijk online. Via Telegram, fora en het dark web kun je kant en klare software en sites kopen om mensen op te lichten inclusief contactgegevens en belscripts. Voor een paar honderd euro stap je in en kun je met slechts enkele slachtoffers per week veel geld verdienen, zegt Stan Duijf, Hoofd Operatien, Eenheid Landelijke Opsporing en Interventies en portefeuillehouder cybercrime bij de politie. Verder zien we dat cybercriminelen gestolen data kopieren, waarna ze gelijk overgaan tot afpersing in plaats van het eerst te versleutelen. Die data worden vervolgens verrijkt met bijvoorbeeld andere datasets en doorverkocht.
Verder lezen bij de bron- Nieuw landelijk systeem maakt heimelijke inzage in patiëntendossiers mogelijk - 12 december 2025
- Internetconsultatie van ministeriële regelingen Cyberbeveiligingswet en Wwke van start - 12 december 2025
- Mag een website jouw woning- en hypotheekgegevens zomaar verkopen? - 11 december 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Nieuw landelijk systeem maakt heimelijke inzage in patiëntendossiers mogelijk | Verder lezen | |
Internetconsultatie van ministeriële regelingen Cyberbeveiligingswet en Wwke van start | Verder lezen | |
Mag een website jouw woning- en hypotheekgegevens zomaar verkopen? | Verder lezen | |
Aankomende Cyberbeveiligingswet vraagt veel van organisaties – begin op tijd! | Verder lezen | |
Europese Raad stemt in met afgezwakte chatcontrolewet | Verder lezen | |
VS waarschuwt WhatsApp- en Signal-gebruikers voor spyware-aanvallen | Verder lezen | |
Microsoft: Cloud Act geldt ook voor Europese cloudproviders | Verder lezen | |
Zwitserse privacytoezichthouders willen Amerikaanse cloudproviders bij overheid weren | Verder lezen | |
Cyberaanvallen te lijf met een goede verwerkersovereenkomst | Verder lezen | |
Collectieve aanpak digitalisering kan van start | Verder lezen |