Skip to main content

Politie werd mogelijk getroffen door pass the cookie aanval

Eind september werd de politie slachtoffer van een hack waarbij de contactgegevens van politiemedewerkers zijn buitgemaakt. Er wordt door velen nog steeds hard gewerkt om het incident te onderzoeken en de politieorganisatie te beschermen. Hoe staat het met de veiligheidsmaatregelen en het onderzoek naar de daders? Vermoedelijk is er gebruikgemaakt van een zogenoemde pass the cookie aanval.

De impact van de hack op de medewerkers, en op ons werk, is onverminderd groot, zegt Stan Duijf, hoofd Operatien bij de Eenheid Landelijke Opsporing en Interventies, LO, en portefeuillehouder cybercrime van de politie. We zijn slachtoffer en tegelijkertijd onderzoeken we het incident waar onze organisatie zelf onderwerp van is. We kunnen ons voorstellen dat dit wat doet met het gevoel van veiligheid van collega s, hier is aandacht voor.

Slachtoffer worden van een cyberaanval is tegenwoordig helaas geen uitzonderlijke situatie meer, stelt Duijf. Veel mensen en organisaties krijgen hiermee te maken. Een op de vijf ondernemers bijvoorbeeld krijgt met een cyberaanval te maken. In het Cybersecuritybeeld Nederland 2024 van NCTV staat dat iedere organisatie geraakt kan worden door een cyberincident. Nederland wordt volgens de AIVD doorlopend geconfronteerd met cyberaanvallen door landen met een offensief cyberprogramma. We moeten onszelf hier nog beter tegen wapenen.

Wat is er gebeurd?

Nadat hackers het politiesysteem binnengedrongen waren en gegevens hadden buitgemaakt, wilden we natuurlijk zo snel mogelijk weten hoe dit kon gebeuren, wat de impact was en wie dit gedaan heeft, blikt Duijf terug. Diverse collega s en organisaties deden onderzoek. Team High Tech Crime, THTC, van de LO doet onderzoek naar de toedracht en de daders achter de datadiefstal.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.

Meer recente berichten

Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten?
Verder lezen
EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren
Verder lezen
‘DPIA-vrij­stel­lin­gen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’
Verder lezen
NCSC informeert organisaties over gelekte Fortinet-wachtwoorden
Verder lezen
AP adviseert Twitch-gebruikers: zet instellingen uit voor delen van data met Amazon AI
Verder lezen
Nederland loopt achter op Europa bij AI-cyberdreigingen
Verder lezen
Polarsteps heeft al je foto’s gelekt: dit is wat je kunt doen
Verder lezen
Het NCSC levert voorlopig CSIRT-dienstverlening
Verder lezen
Minister: Politieteam dat informatie over burgers verzamelt past werkwijze aan
Verder lezen
AI-agents beveiligen: de nieuwste miljardenmarkt in cybersecurity
Verder lezen