Skip to main content

Andere landen hebben NIS2 alleen op papier in orde

Het lukt Nederland tot dusver niet om de NIS2 richtlijn door te voeren, maar het land is daarin zeker niet de enige, zegt minister Van Weel. Ook andere EU landen lopen vertraging op. Landen die wel op tijd zijn, worden ervan verdacht dat dit vooral op papier zo is, maar niet in de werkelijkheid.

Vertraging

Minister Van Weel, Justitie en Veiligheid, VVD, sprak tijdens een informeel beraad in Warschau meerdere EU collega s, die hem vertelden dat zij vertraging oplopen bij een zorgvuldige implementatie van de NIS2 richtlijn, net als Nederland. Die opgedane inzichten wilde hij in alle openheid met de Kamer delen, aldus de VVD minister woensdag in debat met de vaste Kamercommissie Digitale Zaken.

De NIS2 richtlijn staat voor Europese regelgeving die de cybersecurity en digitale weerbaarheid van onder meer essentiele en vitale diensten moet verbeteren. De NIS2, en overigens ook de CER richtlijn, zouden op 17 oktober vorig jaar in werking hebben moeten treden, maar Nederland miste die deadline. De overheid streeft ernaar om de richtlijnen in het derde kwartaal van dit jaar om te zetten naar Nederlandse wet en regelgeving in de Cyberbeveiligingswet, waarmee de implementatie voltooid zal zijn.

Papieren exercitie

De vertraging treedt dus ook elders in de EU op. Tegelijkertijd zijn er ook al landen die zeggen de NIS2 richtlijn al wel te hebben geimplementeerd. Maar die worden er door andere landen van verdacht dat dit niet meer is dan een papieren exercitie, sprak Van Weel. Daarbij wil ik overigens niets afdoen aan de landen die wel op tijd zijn, voegde hij er aan toe, maar het gaf mij wel inzicht in hoe serieus deze exercitie is. Dit is echt een groot traject en er komt heel veel bij kijken.

Regeldruk verkleinen

Van Weel doet er naar eigen zeggen alles aan om de regeldruk en last bij organisaties zoveel klein mogelijk te houden bij de implementatie. Met de NIS2 quickscan, ontwikkeld door de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur, kunnen organisaties zich, op basis van adviezen en tips, nu al voorbereiden op cyberveiligheidswetgeving. Daarnaast zetten we proactief in op sectoroverstijgende communicatie om elke sector goed te informeren.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur
Verder lezen
AP zet volgende stap in toezicht op AI
Verder lezen
AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’
Verder lezen
Bezuiniging op AP verzwakt pri­va­cy­toe­zicht
Verder lezen
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden
Verder lezen
Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google
Verder lezen
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op
Verder lezen