Overheidsinstanties hebben geen exitstrategie voor Amerikaanse cloud
Meerdere overheidsinstanties hebben geen exitstrategie voor het gebruik van Amerikaanse clouddiensten. Dat meldt BNR op basis van eigen onderzoek. De radiozender keek naar het cloudgebruik van zeventien grote overheidsorganisaties, waaronder de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa), De Nederlandsche Bank (DNB), UWV en het RIVM. Deze instanties blijken allemaal van Amerikaanse clouddiensten gebruik te maken en hebben ook nog geen concrete stappen gezet het gebruik af te bouwen.
De overheidsinstanties stellen in een reactie dat de gegevens juridisch goed zijn beschermd, omdat die fysiek binnen de Europese Economische Ruimte (EER) zijn opgeslagen en zodoende onder Europese wetgeving vallen. “Wat je nu ziet is dat veel organisaties een soort trucje hebben gedaan. Die zeggen ‘we zetten wel al die spullen in Amerika neer en daar zijn we wel totaal afhankelijk van, maar we houden onze meest gevoelige gegevens toch een beetje apart. Die zetten we ergens apart neer. En zo redden we ons daaruit.’ Dat is toch niet helemaal hoe het werkt”, zegt beveiligingsexpert Bert Hubert.
“De Amerikaanse wetgeving zegt dat Microsoft naar de Amerikaanse overheid moet luisteren en er staat geen voetnoot bij ’tenzij de server in Ierland staat’. Dat voetnootje hebben wij er collectief bij verzonnen, waardoor allerlei mensen zich tevreden stellen. Dan zeggen ze: ‘Maar we staan op een speciale server in Europa’. Als je dan aan Microsoft vraagt of de Amerikaanse wet dan niet meer geldt laat het via een lange brief weten dat de Amerikaanse wet dan nog steeds geldt. Het is een doekje voor het bloeden.”
Verder lezen bij de bron- Amerikaanse tak van TikTok schikt voor 400 miljoen in kinderprivacyzaak - 21 september 2026
- Minder DDoS-aanvallen, maar ze worden wel zwaarder en moeilijker te herkennen - 21 september 2026
- Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? - 18 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Amerikaanse tak van TikTok schikt voor 400 miljoen in kinderprivacyzaak | Verder lezen | |
Minder DDoS-aanvallen, maar ze worden wel zwaarder en moeilijker te herkennen | Verder lezen | |
Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? | Verder lezen | |
EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren | Verder lezen | |
‘DPIA-vrijstellingen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’ | Verder lezen | |
NCSC informeert organisaties over gelekte Fortinet-wachtwoorden | Verder lezen | |
AP adviseert Twitch-gebruikers: zet instellingen uit voor delen van data met Amazon AI | Verder lezen | |
Nederland loopt achter op Europa bij AI-cyberdreigingen | Verder lezen | |
Polarsteps heeft al je foto’s gelekt: dit is wat je kunt doen | Verder lezen | |
Het NCSC levert voorlopig CSIRT-dienstverlening | Verder lezen |