Skip to main content

Informatiebeveiliging in de ouderenzorg moet beter

Zorgaanbieders moeten voldoen aan eisen voor informatiebeveiliging. Dit is wettelijk vastgelegd in de norm NEN7510. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd, IGJ, bezocht in 2023 en 2024 acht zeer grote zorgaanbieders van ouderenzorg. Allemaal voldeden zij tijdens de bezoeken niet volledig aan deze norm. Om de kwaliteit en veiligheid van zorg zo goed mogelijk te garanderen, ook na bijvoorbeeld stroomuitval, vraagt de IGJ hier extra aandacht voor.

Bewegingssensoren, beeldzorg en elektronische cliëntendossiers: in de ouderenzorg wordt steeds meer gebruik gemaakt van digitale zorg. Mede daardoor kunnen ouderen langer zelfstandig blijven wonen en het verlicht de werkdruk van zorgpersoneel. Het betekent ook werken met digitale systemen en applicaties die gevoelig zijn voor onder andere cyberaanvallen, netwerk- of stroomuitval. Dat kan risico’s opleveren voor de kwaliteit en continuïteit van zorg.  Daarom verwacht de inspectie dat zorgaanbieders voldoen aan de wettelijke norm.

Eisen aan informatiebeveiliging

De NEN7510 stelt eisen aan zorgaanbieders die werken met digitale systemen. Onder andere aan verantwoordelijkheid en beheer, toegang tot gegevens en het maken van een risicoanalyse. Zorgaanbieders moeten kunnen aantonen dat zij werken volgens de norm met een onafhankelijke beoordeling. Met het voldoen aan de NEN7510 zijn zorgaanbieders voor een groot deel ook voorbereid op de Cyberbeveiligingswet, die binnenkort van kracht wordt.

Inspectiebezoeken

De inspectiebezoeken aan zeer grote aanbieders van ouderenzorg (minimaal 3000 cliënten in de wijk en/of 1000 cliënten in een verpleeghuis) hadden als doel te inventariseren hoe er gebruik wordt gemaakt van digitale zorg. En of er voldaan wordt aan de geldende richtlijnen en normen. De inspectie zag dat de meeste zorgaanbieders steeds meer gebruik maken van digitale zorg en dat deze over het algemeen goed is georganiseerd. Er zijn afspraken en procedures over de inzet, aanschaf en het onderhoud. Cliënten en zorgprofessionals worden betrokken en er wordt samengewerkt met andere zorginstellingen. Maar de bezochte aanbieders konden niet aantonen dat zij werken volgens de NEN7510. Het ontbrak bijvoorbeeld aan vastgelegde procedures over informatiebeveiliging of een onafhankelijke beoordeling.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.
Het belang van de Management Review binnen het ISMS
Een ISMS is geen tool die je even aanzet en afvinkt. Het is een continu proces waarin je risico’s beheerst, maatregelen borgt en blijft verbeteren. En in dat proces is één moment echt cruciaal: de management review. In deze blog leg ik uit wat dit inhoudt, waarom het zo belangrijk is en hoe je het als gemeente maximaal benut.

Meer recente berichten

De moeizame (ont)worsteling van bestuurders met platform X
Verder lezen
VNG deelt aandachtspunten bij uitwerking nieuwe cyberwetten
Verder lezen
Onderzoek: burgers willen gegevens uit sociaal domein in PGO
Verder lezen
Overzicht: Deze digitale wetten gaan in 2026 de overheid raken
Verder lezen
Medische informatie uit Google AI-samenvattingen: wat zijn de risico’s en hoe gaan we ermee om?
Verder lezen
Security in Embedded en (I)IoT-systemen: Van klassieke beveiliging tot het post-kwantumtijdperk
Verder lezen
Onderzoek: datavolwassenheid en -infrastructuur zijn cruciaal voor AI-succes
Verder lezen
Data beschermen we met firewalls, maar wie beschermt de beheerder?
Verder lezen
AI bij de overheid: uitvinden wat al is uitgevonden
Verder lezen
Nieuw onderzoek: gemeenten cruciaal voor digitale veiligheid
Verder lezen