Skip to main content

Overheid waant zich onterecht cyberveilig

Overheidsorganisaties voldoen niet aan informatiebeveiligingsrichtlijnen die de rijksoverheid zelf voorschrijft.

De digitale dreigingen tegen Nederland worden diverser en onvoorspelbaarder. De zorgwekkende boodschap die opdoemt uit het Cybersecuritybeeld 2025 is dat veel overheidsorganisaties zich niet goed kunnen weren, omdat ze de basis nog niet op orde hebben.

Complex dreigingslandschap

Het Cybersecuritybeeld Nederland 2025, dat woensdag werd gepresenteerd, is opgesteld door de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). Zowel de AIVD als de MIVD leveren een substantiële bijdrage. Het beeld dat deze organisaties schetsen is dat van een zeer gevarieerd en complex dreigingslandschap, waar het gevaar van alle kanten kan komen.

De inzet van generatieve AI maakt het voor kwaadwillenden bovendien eenvoudiger om aanvallen uit te voeren en om dit op grotere schaal te doen. Toch betekent dit niet per definitie dat de verdediging ook steeds complexer wordt, schrijft de NCTV. Voor veel organisaties blijft de mantra: zorg dat de digitale basishygiëne op orde is.

Ontoereikende maatregelen

De maatregelen die veel organisaties binnen de rijksoverheid nemen op het gebied van cyberweerbaarheid, zijn simpelweg ontoereikend, zo staat te lezen in het Cybersecuritybeeld. In het afgelopen jaar is dat meerdere malen gebleken.

De Nationale Politie werd gehackt door de Russische hackersgroep Laundry Bear. Het was het jaar van de diefstal van gevoelige persoonsgegevens van bijna 1 miljoen Nederlandse vrouwen uit een laboratorium. Hackers kregen toegang tot Citrix Netscaler-systemen van het Openbaar Ministerie (OM), wat zorgde voor ernstige en nog altijd voortdurende hinder. Het was ook het jaar van de NAVO-top in juni, die samenviel met verschillende Russische DDoS-campagnes (onder meer op het NAVO-hoofdkantoor en Notubiz, dat het raadsinformatiesysteem van diverse gemeenten levert) en Russische sabotage. In het voorjaar en ook later in het jaar zorgden DDoS-aanvallen op DigiD voor verstoring van de dienstverlening.

Al binnen?

Ook al zijn er binnen het Rijk allerlei projecten en verbetertrajecten gaande, veel organisaties blijken niet in staat om aanvallen zelfstandig te detecteren en de risico’s te verminderen. Ze voldoen niet aan de informatiebeveiligingsrichtlijnen die de rijksoverheid zelf voorschrijft. Het Cybersecuritybeeld schetst ‘een vals gevoel van veiligheid’. Het is goed mogelijk dat er al kwaadwillenden in de systemen van overheidsorganisaties zitten, valt af te leiden uit het rapport: ‘het is simpelweg onmogelijk om te concluderen dat overheidsorganisaties op dit moment niet zijn gecompromitteerd.’

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.

Meer recente berichten

Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid
Verder lezen
Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen
Verder lezen
Hoe verbeter je ot-security?
Verder lezen
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan
Verder lezen
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat
Verder lezen
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor
Verder lezen
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid
Verder lezen
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen
Verder lezen
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT
Verder lezen
Boete voor privacyschending wordt openbaar
Verder lezen