Skip to main content

Nederlandse banken verbeteren beveiliging, na waarschuwingen over AI-model Mythos

Nederlandse banken geven gehoor aan de waarschuwingen van toezichthouders over AI-model Mythos. Banken in de eurozone moeten van de Europese Centrale Bank (ECB) hun digitale beveiliging snel verbeteren. Dat is nodig om mogelijke cyberaanvallen die worden uitgevoerd met Mythos af te kunnen slaan.

Eerder stuurde het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) ook al een waarschuwing uit, met een reeks aanbevelingen. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) laat weten dat banken in nauw contact met het NCSC staan en de aanbevelingen onderschrijven.

Mythos

Mythos is een nog beperkt beschikbaar AI-model van het Amerikaanse AI-concern Anthropic. Het kan heel snel beveiligingslekken opsporen. Een selecte groep bedrijven maakt er inmiddels gebruik van om de eigen beveiliging op orde te krijgen. Maar als criminelen de technologie zouden gebruiken, kunnen bijvoorbeeld banksystemen ook een prooi worden.

ECB-bestuurslid Frank Elderson sprak recent van een “urgente situatie” en stelt dat banken dringend mogelijke zwakke plekken in hun systemen moeten zoeken en aanpakken.

Ontwikkelingen volgen

Volgens de NVB volgen Nederlandse banken de ontwikkelingen rond AI en de mogelijke gevolgen voor de cyberveiligheid op de voet. “Dit geldt ook voor het Anthropic-model Mythos”, stelt Triodos Bank, dat aangeeft dat het onderwerp “de hoogste prioriteit” heeft.

“Waar nodig treffen wij passende maatregelen”, aldus een woordvoerder van ABN AMRO. ING stelt onder meer bezig te zijn met het versnellen van processen, waardoor de tijd tussen ontdekking van een eventuele kwetsbaarheid en het herstel daarvan wordt verkort.

Versnelling

Rabobank ziet ook dat AI de aard van cyberdreigingen verandert en deze in sommige gevallen kan versnellen. Maar een woordvoerder van de bank stipt aan dat dit niet een volledig nieuw risico is, maar eerder een verdere versnelling van een ontwikkeling die al langer gaande is. “Cyberdreigingen nemen al jaren toe en daar investeren wij structureel in”, zegt hij.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.
Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.

Meer recente berichten

Datalekken voorkomen in de juridische sector
Verder lezen
Informatiebeveiliging is chefsache – ook voor gemeenten
Verder lezen
Gevoelige gegevens mensen met schulden op straat door lek
Verder lezen
RDI deelt impact Cyberbeveiligingswet
Verder lezen
Privacy First waarschuwt voor mogelijke verschuiving richting digitale identificatie via EUDI-wallet
Verder lezen
Intune is niet het probleem – maar ook niet altijd de oplossing
Verder lezen
De tijd dringt voor digitale soevereiniteit
Verder lezen
Ai als snelste pe­ne­tra­tie­tes­ter ter wereld, met opensource als achterpoort
Verder lezen
Camerabewaking in moderne bedrijfsbeveiliging
Verder lezen
CBS meldt toename van multifactorauthenticatie door Nederlandse bedrijven
Verder lezen