Skip to main content

Advocaat van TikTok en Meta wordt voorzitter privacywaakhond AP

Geert Potjewijd wordt per 1 augustus van dit jaar de nieuwe bestuursvoorzitter van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). De voormalig advocaat van onder meer TikTok volgt daarmee Aleid Wolfsen op, die na twee termijnen vertrekt bij AP. Hij heeft de functie tien jaar gehad.

De AP is de onafhankelijke toezichthouder die controleert of organisaties zorgvuldig omgaan met persoonsgegevens van burgers, zoals namen, adressen en burgerservicenummers. Als advocaat bij het Amsterdamse kantoor De Brauw Blackstone Westbroek verdedigde Potjewijd juist jarenlang grote bedrijven tegen massaclaims van actie- en belangengroepen en handhaving door toezichthouders als de AP.

Schadevergoeding

Belangrijke cliënten van Potjewijd waren behalve TikTok ook Meta en Uber. Daarnaast stond hij in 2021 de Amerikaanse techbedrijven Oracle en Salesforce bij. De softwarebedrijven kregen een massaclaim aan de broek omdat zij via cookies heimelijk informatie van grote aantallen Nederlanders zouden hebben verzameld.

Uiteindelijk werd de zaak door de rechtbank van Amsterdam niet-ontvankelijk verklaard, maar het gerechtshof draaide dat later terug. De Hoge Raad moet nu bepalen of de zaak alsnog kan doorgaan.

Twee jaar later verdedigde Potjewijd TikTok en het Chinese moederbedrijf daarvan in een zaak waarin namens vier miljoen Nederlanders geprobeerd werd een schadevergoeding te krijgen wegens privacyschending. Een uitspraak in die zaak is er nog niet.

In totaal was Potjewijd bijna dertig jaar actief bij De Brauw Blackstone Westbroek.

Hoge boetes

In een verklaring prijst AP de ervaring van Potjewijd als advocaat en stelt dat hij “de buitenwereld naar de toezichthouder brengt”. Hij wordt aangesteld voor een periode van vijf jaar, die met nog eens vijf jaar verlengd kan worden.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Staatssecretaris: artikel verzamelwet gegevensbescherming niet in werking
Verder lezen
Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren
Verder lezen
EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden
Verder lezen
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s
Verder lezen
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle
Verder lezen
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister
Verder lezen
Digitale soe­ve­rei­ni­teit bestaat niet in zwart-wit
Verder lezen
Inlichtingendiensten slaan alarm over privacy: je nieuwe auto luistert actief mee
Verder lezen
Amerikaanse overheid moet update voor kritiek Dell-lek binnen 3 dagen uitrollen
Verder lezen