Wat hebben Overijsselse gemeenten geleerd een jaar na de hack bij Hof van Twente?
Hello, need data back? Contact us fast. Die boodschap ontving de systeembeheerder van de gemeente Hof van Twente op 1 december 2020. De tekst ligt op meerdere printers. Een combinatie van beveiligingsfouten maakten dat hackers lange tijd ongestoord hun gang konden gaan. Uit onderzoek van RTV Oost blijkt dat de meeste gemeenten in Overijssel lessen hebben getrokken naar aanleiding van de hack op de gemeente Hof van Twente.
De cybercriminelen vroegen zevenhonderdvijftigduizend euro aan losgeld, uit te betalen in bitcoins. Hiermee zou de gemeente haar data weer terug krijgen. Burgemeester Ellen Nauta weigerde principieel te betalen aan criminelen. Een jaar na de hack heeft de gemeente 78 procent van de programmatuur en data weer hersteld. Een deel van de data is voor altijd weg. Kosten tot nu toe: 3,9 miljoen euro. Daarmee koos de gemeente een oplossing waarbij niet alleen het herstel lang duurt, maar ook de schade in de miljoenen euro s loopt.
De gemeente Hof van Twente dacht dat ze alles voor elkaar hadden en goed beveiligd waren. Een zwak wachtwoord, Welkom2020, stelde de hackers echter in staat om de systemen binnen te dringen. Gemeenten hebben een grote verantwoordelijkheid om hun informatievoorziening te beveiligen en veilig te houden. Uit onderzoek dat RTV Oost uitvoerde onder Overijsselse gemeenten, blijkt dat de gemeentelijke organisaties denken alles zo goed als mogelijk onder controle te hebben. Toch blijft burgemeester Ellen Nauta waarschuwen: Het kan ons allemaal overkomen.
Verder lezen bij de bronNieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
AP en RDI starten onderzoek naar Odido | Verder lezen | |
Buitenlandse Zaken en politie moeten zich opnieuw buigen over inzageverzoek journalist Midden-Oosten | Verder lezen | |
Zorg heeft beveiliging tegen gijzelsoftware nog niet op orde | Verder lezen | |
Overname Zivver heeft geen gevolgen voor Elburg | Verder lezen | |
Cybersecurity in de logistiek is niet langer een IT-verantwoordelijkheid | Verder lezen | |
In Frankrijk geldt SHA-256 nu als inadequate beveiliging. Kan de AP Nederlandse bedrijven hiervoor ook beboeten? | Verder lezen | |
Russische hackers richten zich op Amerikaanse functionarissen in een uitgebreide phishingcampagne | Verder lezen | |
Gemeenten boeken vooruitgang met AI, maar hebben nog veel huiswerk | Verder lezen | |
Debat in Tweede Kamer over wetsvoorstellen Cyberbeveiligingswet en Wet weerbaarheid kritieke entiteiten | Verder lezen | |
Mazda onderzoekt datalek na kwetsbaarheid in intern IT-systeem | Verder lezen |