Wat hebben Overijsselse gemeenten geleerd een jaar na de hack bij Hof van Twente?
Hello, need data back? Contact us fast. Die boodschap ontving de systeembeheerder van de gemeente Hof van Twente op 1 december 2020. De tekst ligt op meerdere printers. Een combinatie van beveiligingsfouten maakten dat hackers lange tijd ongestoord hun gang konden gaan. Uit onderzoek van RTV Oost blijkt dat de meeste gemeenten in Overijssel lessen hebben getrokken naar aanleiding van de hack op de gemeente Hof van Twente.
De cybercriminelen vroegen zevenhonderdvijftigduizend euro aan losgeld, uit te betalen in bitcoins. Hiermee zou de gemeente haar data weer terug krijgen. Burgemeester Ellen Nauta weigerde principieel te betalen aan criminelen. Een jaar na de hack heeft de gemeente 78 procent van de programmatuur en data weer hersteld. Een deel van de data is voor altijd weg. Kosten tot nu toe: 3,9 miljoen euro. Daarmee koos de gemeente een oplossing waarbij niet alleen het herstel lang duurt, maar ook de schade in de miljoenen euro s loopt.
De gemeente Hof van Twente dacht dat ze alles voor elkaar hadden en goed beveiligd waren. Een zwak wachtwoord, Welkom2020, stelde de hackers echter in staat om de systemen binnen te dringen. Gemeenten hebben een grote verantwoordelijkheid om hun informatievoorziening te beveiligen en veilig te houden. Uit onderzoek dat RTV Oost uitvoerde onder Overijsselse gemeenten, blijkt dat de gemeentelijke organisaties denken alles zo goed als mogelijk onder controle te hebben. Toch blijft burgemeester Ellen Nauta waarschuwen: Het kan ons allemaal overkomen.
Verder lezen bij de bron- Evaluatie datalek gemeente Epe - 3 juli 2026
- Waarom informatiebeveiliging nooit af is - 3 juli 2026
- De Cloud Act en digitale soevereiniteit ontrafelt - 2 juli 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Evaluatie datalek gemeente Epe | Verder lezen | |
Waarom informatiebeveiliging nooit af is | Verder lezen | |
De Cloud Act en digitale soevereiniteit ontrafelt | Verder lezen | |
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop | Verder lezen | |
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3 | Verder lezen | |
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug | Verder lezen | |
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast | Verder lezen | |
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is | Verder lezen | |
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek | Verder lezen | |
Gelderland doet lang over het opvolgen van aanbevelingen | Verder lezen |