Nieuwe DPIA voor de Rijksoverheid en universiteiten op Microsoft Teams, OneDrive en SharePoint Online
In opdracht van het Ministerie van Justitie en Veiligheid en SURF, de ICT inkooporganisatie van hogescholen en universiteiten, heeft Privacy Company opnieuw onderzoek gedaan naar de privacyrisico s van Microsoft Teams, OneDrive en SharePoint. De uitkomst is dat Microsoft maatregelen heeft getroffen om zes hoge risico s te verhelpen, maar dat organisaties deze clouddiensten niet mogen gebruiken voor de uitwisseling of opslag van gevoelige en bijzondere persoonsgegevens. Dat mag alleen als ze de inhoud kunnen versleutelen met eigen sleutels. Dit komt door het hoge risico van mogelijke toegang tot die gegevens vanuit de Verenigde Staten. Dit risico blijft ook bestaan als Microsoft vanaf volgend jaar vrijwel alle persoonsgegevens van haar Europese zakelijke klanten exclusief in Europese datacentra verwerkt.
Teams, OneDrive en SharePoint
Met Microsoft Teams kunnen mensen videobellen en informatie delen via permanente chatkanalen, met mensen binnen en buiten hun organisatie. De diensten OneDrive en SharePoint worden gebruikt voor het opslaan en delen van bestanden in de Microsoft cloud. Teams, OneDrive en SharePoint zijn clouddiensten. De DPIA gaat niet in op mogelijkheden om OneDrive en SharePoint lokaal, on premise, aan te bieden.
Om gebruik te maken van de online diensten, kunnen gebruikers software installeren op hun eigen apparaten of via een browser inloggen. In deze DPIA is het gegevensverkeer onderzocht van de drie diensten vanuit geïnstalleerde applicaties op de besturingssystemen MacOS, Windows, iOS en Android, en via een Chrome browser. Om in te loggen is gebruik gemaakt van de Microsoft Azure Active Directory (een soort online telefoonboek, met de inlognamen en wachtwoorden van alle gebruikers).
Risico s van doorgifte naar de Verenigde Staten
De nieuwe DPIA gaat vooral over de risico s van de verzameling en verwerking van zogenaamde diagnostische gegevens, dat wil zeggen, gegevens over het individuele gebruik van de diensten. Bijvoorbeeld: hoe vaak je met wie belt via Teams, wat voor plaatjes je toevoegt in de chat of op een intranetpagina, en wat voor soort documenten je schrijft, leest en deelt. Maar dit rapport gaat ook over de privacyrisico s van het gebruik van Microsoft s cloud voor de inhoudelijke gegevens die je via deze diensten kunt delen.
Verder lezen bij de bronNieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Camerabewaking in moderne bedrijfsbeveiliging | Verder lezen | |
CBS meldt toename van multifactorauthenticatie door Nederlandse bedrijven | Verder lezen | |
Nieuwe Nederlandse provider neemt telefoongesprekken op met AI | Verder lezen | |
Inloggen is het nieuwe hacken: Cybersecurity in een tijdperk van versnelling | Verder lezen | |
Techbedrijven deelden namen Nederlandse ambtenaren met VS: ‘Ontzettend zorgelijk’ | Verder lezen | |
Ciso’s en NCSC slaan alarm: patchgolf en cyberchaos dreigen deze zomer | Verder lezen | |
Mag een werkgever je WhatsApp lezen? Dit zijn de regels | Verder lezen | |
Aanname wordt feit: cyberaanvallen veranderen door AI | Verder lezen | |
TU Delft beëindigt veiligheidsafspraak met politie | Verder lezen | |
De technologische trends die 2026 bepalen: waar bedrijven op moeten letten. | Verder lezen |