Informatiemanagement op school, het belang van informatiebeveiliging en privacy
Veiligheid in een school kan over veel dingen gaan: fysieke veiligheid, sociale veiligheid en ook over informatieveiligheid. Over dat laatste gaat dit artikel in de reeks Informatiemanagement op school, waarin we uitleggen wat informatiebeveiliging precies is en hoe het zicht verhoudt tot ict beveiliging.
Om meteen met die vraag te beginnen: wat is informatiebeveiliging en hoe verhoudt het zich tot ict-beveiliging? We zullen zien dat ze een nauwe relatie hebben. Informatiebeveiliging heeft betrekking op de vereiste betrouwbaarheid van informatiesystemen in termen van vertrouwelijkheid, beschikbaarheid en integriteit. Daarnaast gaat informatiebeveiliging over de maatregelen die nodig zijn om die betrouwbaarheid te waarborgen en het onderhouden en controleren van die maatregelen.
Wie heeft toegang tot welke informatie
Een informatiemanager ontwerpt de processen die ten grondslag liggen aan informatiebeveiliging. Hiervoor is het belangrijk dat bekend is welke taken, verantwoordelijkheden, bevoegdheden en rollen hierbij komen kijken. Want wanneer duidelijk is wie wat mag vanuit welke rol, is dit in te regelen in een veilig werkproces. De financiele administratie kan dan bijvoorbeeld niet bij de leerlinggegevens. En een ouder/verzorger kan alleen bij de resultaten van het eigen kind en niet bij die van andere leerlingen.
Ict-beveiliging betreft dus de beveiliging van de ict-middelen die worden ingezet. Ict-beveiliging heeft betrekking op identiteiten en de toegang die deze identiteiten hebben.
Iedereen is verantwoordelijk voor goede informatiebeveiliging
In het artikel Informatiemanagement op school – taken en verantwoordelijkheden, gaven we al aan dat het van wezenlijk belang is dat functionarissen met diverse rollen nauw met elkaar samenwerken en doorlopend zaken met elkaar afstemmen. In het kader van veiligheid is dit belang misschien nog wel wezenlijker.
Verder lezen bij de bron- ACM vanaf nu bevoegd om toezicht te houden op de Data Act - 4 december 2025
- Rapport: Inzicht in gemeentelijke kosten en aanpak van informatiebeveiliging - 4 december 2025
- AP adviseert ouders om geen fotos van kinderen te delen voor winactie - 3 december 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
ACM vanaf nu bevoegd om toezicht te houden op de Data Act | Verder lezen | |
Rapport: Inzicht in gemeentelijke kosten en aanpak van informatiebeveiliging | Verder lezen | |
AP adviseert ouders om geen fotos van kinderen te delen voor winactie | Verder lezen | |
Gemeenten zien kosten cybersecurity fors oplopen | Verder lezen | |
ISO 27001 als fundament onder AVG-compliance: juridische zekerheid door informatiebeveiliging | Verder lezen | |
Shadow AI ondermijnt IT-beleid en security | Verder lezen | |
Datalek bij gemeente Amsterdam: vertrouwelijke or-gespreksverslagen op straat | Verder lezen | |
Overheid waant zich onterecht cyberveilig | Verder lezen | |
Gegevens inwoners Schiermonnikoog op straat | Verder lezen | |
Bedrijven bereiden zich te weinig voor op dreigingen: ‘Bescherm je kroonjuwelen’ | Verder lezen |