Rekenkamer: publieke taken gebaat bij eerdere en duidelijkere keuzes AVG
De uitvoering van overheidstaken komt regelmatig in de knel, doordat uitvoeringsorganisaties privacyregels, de AVG, als obstakel ervaren. Dit kan grote gevolgen voor burgers hebben. Zo werden ouderen die onder het bestaansminimum leven er niet op gewezen dat ze recht hebben op een aanvullende uitkering, konden zorgfraudeurs makkelijker onder de radar blijven en werd belangrijke informatie over corona uitbraken niet gedeeld. Dat zegt de Algemene Rekenkamer op basis van verschillende onderzoeken.
De Rekenkamer trekt aan de bel in een brief aan de Tweede Kamer en stelt dat problemen in de uitvoering van overheidstaken grotendeels voorkomen hadden kunnen worden als de politiek eerder duidelijke keuzes maakt over de balans tussen privacy en de uitvoering van overheidstaken. Daar biedt de AVG ook ruimte voor. Ook is het van belang dat organisaties zoals inspecties of uitkeringsinstanties hun kennis over de privacyregels vergroten. De vraag die nu vaak gesteld wordt, is of verwerking van gegevens is toegestaan, terwijl de vraag zou moeten zijn: hoe kunnen persoonsgegevens worden gebruikt en gedeeld op een manier die redelijk is en het recht van burgers op privacy respecteert?
Vooral het delen van persoonsgegevens tussen overheidsorganisaties is vaak onvoldoende wettelijk geregeld. Het parlement en kabinet zouden, wanneer zij nieuwe wetgeving voorbereiden, meer aandacht moeten besteden aan welke persoonsgegevens organisaties nodig hebben om hun werk goed te kunnen doen. Nu komt men daar vaak te laat mee, als er al uitvoeringsproblemen zijn. Uitvoerende partijen hebben hierdoor soms langdurige problemen. Het opstellen van een nieuwe regelgeving kan immers jaren duren. Al in een vroeg stadium van nieuwe wetgeving moeten parlement en kabinet daarom de baten van gegevensverwerking afwegen tegen de gevolgen voor de privacy van burgers.
- Opnieuw datalek bij UMC Utrecht - 26 oktober 2026
- NCTV: Cyberdreiging en Big Tech-afhankelijkheid bedreigen Nederland - 26 oktober 2026
- AP richt directie voor AI-toezicht op, maar er is nog altijd geen bevoegdheid - 23 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Opnieuw datalek bij UMC Utrecht | Verder lezen | |
NCTV: Cyberdreiging en Big Tech-afhankelijkheid bedreigen Nederland | Verder lezen | |
AP richt directie voor AI-toezicht op, maar er is nog altijd geen bevoegdheid | Verder lezen | |
Cyberwet en pv-sector: ‘Zie dit als een kans, niet alleen als compliance-oefening’ | Verder lezen | |
College ziet geen rol in privacy-discussie ID-scan FC Groningen, maar steunt KNVB-plannen wel | Verder lezen | |
Niet alleen supermarkten: welke Noord-Hollandse bedrijven zijn kwetsbaar? | Verder lezen | |
Iedereen heeft het over de Meta-bril, maar het grootste privacyprobleem zit ergens anders | Verder lezen | |
NRC: Defensiebedrijven kwetsbaar voor Russische cyberaanvallen | Verder lezen | |
Gemeente hoeft niet verder te zoeken naar documenten bij Woo-verzoek | Verder lezen | |
2027 Global Digital Trust Insights: Nederlandse organisaties verschuiven hun prioriteiten op gebied van cybersecurity | Verder lezen |