Skip to main content

AP deed in 2024 amper onderzoek op eigen initiatief ondanks eerdere beloftes

De Autoriteit Persoonsgegeven heeft zo goed als geen ruimte om privacyonderzoeken uit eigen beweging te starten. Het is niet bekend hoeveel dergelijke onderzoeken de AP ambtshalve deed, maar dat lijkt bij lange na niet de balans die voorzitter Wolfsen eerder tegen Tweakers noemde.

De Autoriteit Persoonsgegevens schrijft in haar jaarverslag over 2024 dat ze in dat jaar zo goed als geen ruimte heeft voor het op eigen initiatief uitvoeren van onderzoek. Dat komt door het jaarbudget, dat volgens de toezichthouder nog steeds structureel minder dan de helft is van wat ze nodig zou hebben.

Door dat lage budget kan de AP vrijwel geen onderzoek ambtshalve uitvoeren, al schrijft de toezichthouder niet hoeveel dergelijke onderzoeken ze in 2024 begon, had lopen en afrondde. De Autoriteit Persoonsgegevens kan een officieel onderzoek op twee manieren beginnen: naar aanleiding van een klacht of datalekmelding, of op eigen initiatief. Dat laatste kan bijvoorbeeld na berichten in de media of door steekproeven. Het is belangrijk dat de AP regelmatig ambtshalve onderzoek doet, omdat het anders voor privacyschenders loont om een datalek te verzwijgen. Maar voor die rol heeft de AP naar eigen zeggen nog steeds weinig tijd.

Dat staat haaks op wat AP-voorzitter Aleid Wolfsen de afgelopen jaren meermaals heeft gezegd en beloofd, onder andere in interviews met Tweakers. In 2021 zei Wolfsen dat er balans begon te komen tussen onderzoek reactief en ambtshalve doen. In 2022 bleek echter dat de toezichthouder amper onderzoek deed naar datalekken die niet worden gemeld.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.

Meer recente berichten

Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten?
Verder lezen
EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren
Verder lezen
‘DPIA-vrij­stel­lin­gen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’
Verder lezen
NCSC informeert organisaties over gelekte Fortinet-wachtwoorden
Verder lezen
AP adviseert Twitch-gebruikers: zet instellingen uit voor delen van data met Amazon AI
Verder lezen
Nederland loopt achter op Europa bij AI-cyberdreigingen
Verder lezen
Polarsteps heeft al je foto’s gelekt: dit is wat je kunt doen
Verder lezen
Het NCSC levert voorlopig CSIRT-dienstverlening
Verder lezen
Minister: Politieteam dat informatie over burgers verzamelt past werkwijze aan
Verder lezen
AI-agents beveiligen: de nieuwste miljardenmarkt in cybersecurity
Verder lezen