Skip to main content

Insider threats voorkomen? Maak security onderdeel van de bedrijfscultuur

Interne dreigingen zijn een grote uitdaging voor veel organisaties. Hoewel de meeste organisaties de voorkant van hun security op orde hebben, komt het vaak voor dat door een onoplettende of juist opzettelijke fout kwaadwillenden toegang krijgen tot gevoelige informatie. Uit onderzoek van het Ponomon Institute blijkt dat 30 procent van de datalekken ontstaan uit insider threats. Bedrijven besteden dan ook jaarlijks gemiddeld 11,45 miljoen dollar aan de bestrijding van dreigingen van binnenuit.

Er zijn verschillende soorten insider threats. Zo kan het voorkomen dat medewerkers per ongeluk een foutje maken. Ticketcounter kreeg bijvoorbeeld in maart van beveiligingsexperts te horen dat data van gebruikers werden aangeboden op het dark web. Daarop ontdekte het bedrijf dat door een menselijke fout een groot datalek is ontstaan, waardoor cybercriminelen gegevens van vermoedelijk honderdduizenden mensen hebben buit gemaakt. Het kan ook voorkomen dat een datalek zich voordoet door nalatigheid doordat er bijvoorbeeld veiligheidsprotocollen worden overtreden. Denk hierbij aan een medewerker die (onbewust) kwaadaardige software installeert op zijn laptop met alle gevolgen van dien. Tot slot zijn er ook nog insiders die moedwillig organisaties schade toebrengen. Vaak handelen deze personen uit persoonlijk gewin of wraak. Zo werden er in januari nog medewerkers van de GGD opgepakt voor het te koop aanbieden van persoonsgegevens. De data kwam uit de systemen die de GGD gebruikt om mensen te testen op COVID-19.

Wat kunnen organisaties doen?

Insider threats kunnen zowel op financieel gebied als voor de reputatie van een bedrijf grote gevolgen hebben. Daarnaast kunnen datalekken leiden tot torenhoge boetes als het misgaat. Bedrijven doen er daarom verstandig aan risico’s van binnenuit de organisatie serieus te nemen en voorzorgsmaatregelen te nemen. Op deze manier kunnen de risico’s en gevolgen van insider threats verkleind worden.

Als het om een kwaadwillende actie gaat, door een eigen medewerker of partner, is dit vaak een ingewikkelde situatie voor beveiligingsteams. De betreffende persoon heeft immers legitieme toegang tot data en systemen van de organisatie en het is lastig om onderscheid te maken tussen de normale activiteiten van een gebruiker en potentieel kwaadaardige activiteiten. Insiders kennen de systemen, procedures en controles en weten waar de vertrouwelijke systemen en data zich binnen de organisatie bevinden. De gevolgen van een aanval door een insider kunnen dan ook groot zijn, zeker als het iemand betreft met veel privileges. Indien er sprake is van een kwaadwillende actie doe dan forensisch onderzoek en schakel een specialistisch bedrijf in. Insider threat incidenten zijn immers heel lastig te onderzoeken met traditionele onderzoeksmethoden omdat er waarschijnlijk geen wijzigingen zijn in bijvoorbeeld bestandskenmerken of het Windows-register.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig
Verder lezen
Een algoritmeregister vul je niet met beleid
Verder lezen
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur
Verder lezen
AP zet volgende stap in toezicht op AI
Verder lezen
AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’
Verder lezen
Bezuiniging op AP verzwakt pri­va­cy­toe­zicht
Verder lezen
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden
Verder lezen