TikTok misleidde gebruikers over dataverzameling buiten app: Ze doen wat ze willen
TikTok volgde zijn gebruikers heimelijk bij websitebezoeken buiten de eigen app, blijkt uit onderzoek van BNR. Het bedrijf overtrad hiermee de wet, zeggen experts. Na vragen heeft TikTok de app aangepast.
TikTok registreert bezoeken aan websites buiten het sociale mediaplatform met behulp van een zogenaamde pixel, een stukje programmacode. TikTok gebruikt deze informatie om gericht te adverteren, zo kan iemand die een bezoek brengt aan de website van Domino s daarna pizzareclame te zien krijgen op TikTok. Uit eerder onderzoek van BNR bleek al dat meer dan duizend Nederlandse websites zo gegevens over hun bezoekers met TikTok delen.
De techniek is niet verboden zolang de gebruiker toestemming geeft. Andere grote techbedrijven gebruiken de methoden al jaren, maar waar Meta en Google transparant zijn over de gegevens die ze zo verzamelen, hield TikTok die tot deze week geheim. Gebruikers die om inzage in de verzamelde gegevens verzochten kregen te horen dat ze niet bestonden. Moederbedrijf ByteDance schond hiermee het meest elementaire recht van gebruikers, zeggen experts tegen BNR.
Recordboete blijkt niet genoeg, hardere maatregelen nodig
Europarlementarier Kim van Sparrentak, GroenLinks, eist daarom maatregelen van verantwoordelijk Eurocommissaris Vera Jourova. Dit onderzoek laat namelijk weer zien dat ze bij TikTok maar doen wat ze willen. Het bedrijf kreeg vorige maand nog een recordboete van 345 miljoen euro opgelegd door de Ierse privacywaakhond. Volgens Van Sparrentak laat het onderzoek van BNR zien dat het bedrijf zich daar weinig van aantrekt. Zij pleit daarom voor een Europese autoriteit die het probleem bij de wortel aanpakt. Ik wil heel graag dat er een grote toezichthouder voor de big tech bedrijven in Europa komt.
In Europese en Nederlandse wetgeving is vastgelegd dat gebruikers altijd hun eigen persoonlijke gegevens mogen zien. Dit zogenaamde recht op inzage vormt het fundament onder alle andere privacywetgeving, zegt Gerrit Jan Zwenne, hoogleraar recht en de informatiemaatschappij aan de Universiteit Leiden. Als je een verzoek doet, moet TikTok een volledig overzicht geven van de persoonsgegevens die ze over jou hebben, zegt Zwenne.
Verder lezen bij de bron- De AVG in de praktijk: regels en verplichtingen - 13 februari 2026
- Vrouwen langer in onzekerheid door vertraging bevolkingsonderzoek - 13 februari 2026
- Datalek bij Autoriteit Persoonsgevens - 12 februari 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
De AVG in de praktijk: regels en verplichtingen | Verder lezen | |
Vrouwen langer in onzekerheid door vertraging bevolkingsonderzoek | Verder lezen | |
Datalek bij Autoriteit Persoonsgevens | Verder lezen | |
Storing bij atoomklok NIST legt risico’s tijdsservers bloot | Verder lezen | |
Investeringen in privacy nemen fors toe door opmars van AI, blijkt uit onderzoek Cisco | Verder lezen | |
Coalitieakkoord: Nieuwe Digitale Dienst moet regie pakken over overheids-ict | Verder lezen | |
Den Haag verklaart digitale onafhankelijkheid tot prioriteit | Verder lezen | |
Zorgsector laks met naleving NEN-norm voor informatiebeveiliging | Verder lezen | |
Zonder datamanagement geen digitale autonomie | Verder lezen | |
Gemeente Beek richt zich met cyberspecialisatie bij BOA sterker op digitale veiligheid in de wijk | Verder lezen |