Veilig e mailen: hoe een klein, menselijk foutje tot een datalek kan leiden
Wie kent het niet: een drukke dag, nog even snel een mailtje opstellen, bijlage erbij en klik op Verzenden. Een vergissing is snel gemaakt, zo merkt een school van de stichting Comprix. Een medewerker stuurde per ongeluk een e mail met vertrouwelijke informatie over een leerling naar de verkeerde ouders. Hoe pak je dit aan? Bastiaan Kooij, verantwoordelijk voor ICT: Wees open naar de betrokkenen en vooral: hou digitale veiligheid hoog op de agenda.
Een klein incident in het e mailverkeer kan vervelende gevolgen hebben voor de betrokkenen. Bastiaan Kooij, beleidsmedewerker ICT bij stichting Comprix die 35 openbare basisscholen in Friesland vertegenwoordigt, is zich er goed van bewust. Het ging in ons geval om een medewerker die per ongeluk een mail met vertrouwelijke informatie over een leerling naar de verkeerde ouders stuurde. Toevallig hadden zij ook een kind met die naam.
Je zakt door de grond
Deze ouders belden de school dat zij een mail hadden ontvangen die niet voor hen bestemd was. Wat doe je in zo n geval? Kooij: Natuurlijk heel fijn dat zij dit doorgaven. Ze hebben de mail vernietigd. Maar als medewerker zak je natuurlijk door de grond.
De scholenstichting heeft een protocol Informatiebeveiligingsincidenten en datalekken waarin staat welke stappen genomen moeten worden als er iets misgaat. In dit geval belde de directeur van de school in kwestie naar de ouders van de leerling om te vertellen dat een mail over hun kind naar de verkeerde ouders was gestuurd.
Autoriteit Persoonsgegevens
Zij hadden begrip voor de menselijke fout en maakten er geen punt van. De directeur meldde het incident bij het schoolbestuur via een formulier op SharePoint. Ook vanuit het bestuur is contact gezocht met de ouders om excuses te maken. Verder hebben we een melding bij de Autoriteit Persoonsgegevens gedaan, legt Kooij uit.
Verder lezen bij de bron
- Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen - 6 juli 2026
- Evaluatie datalek gemeente Epe - 3 juli 2026
- Waarom informatiebeveiliging nooit af is - 3 juli 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen | Verder lezen | |
Evaluatie datalek gemeente Epe | Verder lezen | |
Waarom informatiebeveiliging nooit af is | Verder lezen | |
De Cloud Act en digitale soevereiniteit ontrafelt | Verder lezen | |
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop | Verder lezen | |
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3 | Verder lezen | |
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug | Verder lezen | |
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast | Verder lezen | |
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is | Verder lezen | |
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek | Verder lezen |