Nederlanders vertrouwen de overheid steeds minder met persoonsgegevens
Nederlanders vertrouwen hun overheid steeds minder met persoonsgegevens. Dat blijkt uit het Privacy Marktonderzoek 2023 van KPMG. In de afgelopen vijf jaar is het aantal burgers met vertrouwen gedaald van 32 procent naar 19 procent, door enkele grote gebeurtenissen. Voor de komende jaren doemen nog nieuwe ontwikkelingen op die het vertrouwen kunnen aantasten.
Het onderzoek is in opdracht van KPMG uitgevoerd door Motivaction onder iets meer dan duizend Nederlanders. Vijf jaar geleden werd het voor het laatst uitgevoerd, toen de AVG in werking treedde. De overheid verwerkt grote hoeveelheden persoonsgegevens, waarbij mensen vaak wettelijk verplicht zijn om deze gegevens te verstrekken. Zij moeten er blind op kunnen vertrouwen dat de overheid uiterst zorgvuldig omgaat met hun persoonsgegevens, meldt onderzoeker Stephan Idema van KPMG in het persbericht dat vandaag is uitgestuurd.
Gebeurtenissen
Dat het vertrouwen in de overheid met de omgang van persoonsgegevens is gedaald, sluit aan bij de bredere trend van afnemend vertrouwen in de overheid. Die afname is de afgelopen jaren ontstaan als gevolg van diverse gebeurtenissen, waaronder de coronacrisis, de behandeling van de toeslagenaffaire, de hoge inflatie en het Groningen-dossier.
Uit het onderzoek wordt verder ook duidelijk dat er onder Nederlanders grote bezorgdheid is over de gevolgen van algoritmen en kunstmatige intelligentie (AI) voor hun privacy . Meer dan de helft (52 procent) geeft aan zich zorgen te maken over de opkomst van AI, waarbij ook toenemend gebruik van algoritmen door overheden meespeelt.
Verder lezen bij de bron- Volkswagen krijgt berisping voor schendingen privacy in dieselschandaal - 27 juni 2025
- Cybercrimegroepen zelf gehackt: reden tot juichen? - 27 juni 2025
- AI in HR: 5 compliance-risicos en de tips voor verantwoord gebruik - 26 juni 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Volkswagen krijgt berisping voor schendingen privacy in dieselschandaal | Verder lezen | |
Cybercrimegroepen zelf gehackt: reden tot juichen? | Verder lezen | |
AI in HR: 5 compliance-risicos en de tips voor verantwoord gebruik | Verder lezen | |
Gemeenten en Rijk gaan hetzelfde cloudbeleid volgen | Verder lezen | |
Facebook en Instagram gebruikten spionagetrucje op Android-smartphones | Verder lezen | |
Cyberburgemeesters: weerbaarheid tegen cyberaanval komt onder druk | Verder lezen | |
Bescherm persoonsgegevens agrariers in Woo | Verder lezen | |
Overheden roepen demissionaire minister op tot snelle lancering Nederlandse Digitaliseringsstrategie | Verder lezen | |
Hoe digitale vrijheid er in 2025 uitziet: van betalingen tot platforms | Verder lezen | |
EU-wetgevingsmonitor staat live | Verder lezen |