Skip to main content

Nederlandse cyberbeveiligingsdrills, een grondig overzicht

Nederland versterkt zijn cyberweerbaarheid met een proactieve strategie, waarbij grootschalige cyberbeveiligingsoefeningen regelmatig op de agenda staan. Overheidsorganisaties, private ondernemingen en beheerders van vitale infrastructuur bundelen hun krachten in deze oefeningen.

Het Cybersecuritybeeld Nederland 2023, CSBN, belicht overheidsentiteiten die cyberaanvallen inzetten om hun internationale doeleinden te realiseren. Ook wijst het op chantage als een winstgevend inkomen voor cybercriminelen en de nieuwe risico s die innovatieve technologieen zoals artificiele intelligentie met zich meebrengen. De Nationaal Coordinator Terrorismebestrijding en Veiligheid, NCTV, de uitgever van het CSBN, raadt organisaties aan om voorbereid te zijn op onvoorziene omstandigheden en hun beveiligingsstrategieen daaraan aan te passen.

In de afgelopen maand namen drieduizend medewerkers van honderdtwintig overheidsinstellingen en vitale bedrijven in Nederland deel aan een oefening waarin gereageerd werd op een grootschalige digitale aanval die impact kon hebben op de fysieke wereld.

Deze oefeningen tonen prachtig aan hoe publiek private partnerschappen kunnen functioneren, ze bundelen middelen om gezamenlijk digitale gevaren te bestrijden. Ze worden geleid door het Nationaal Cyber Security Centrum, NCSC, van Nederland. Het NCSC helpt niet alleen bij het opbouwen van vertrouwensrelaties tussen verschillende belanghebbenden voor effectief incidentmanagement, maar coordineert ook deze proactieve inspanningen en zorgt ervoor dat ze in overeenstemming zijn met de algemene nationale veiligheidsdoelstellingen.

Het resultaat van deze voortdurende inzet voor het versterken van onze nationale verdedigingsmechanismen? Wij allen, burgers, bedrijven en overheden, krijgen de kans om veilig te navigeren door onze onderling verbonden wereld in het midden van wervelende cyberstormen.

Het ontrafelen van de grootschalige cyberbeveiligingsoefening: doel en ontwerp

Naast de nationale overheid namen ook gemeenten, veiligheidsregio s, personeel van elektriciteitsnetbeheerder Tennet, bedrijven voor energie en drinkwatervoorziening, internetdienstaanbieders en de inlichtingendiensten AIVD en MIVD deel aan de oefening.

Het scenario van de oefening was gedeeltelijk geheim, dus alle details zijn niet bekend. Wat we wel weten, is dat het scenario gebaseerd was op de realiteit van vandaag.

Een kritisch resultaat van de oefening was dat in een crisissituatie onduidelijk is welke organisaties als eerste hulp nodig hebben. De volledige resultaten van deze cyberoefening worden pas volgend jaar aan de Tweede Kamer gepresenteerd.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.

Meer recente berichten

Slimme deurbellen vormen een surveillancestaat
Verder lezen
De basis van cybersecurity ligt in email security
Verder lezen
Gemeente Son en Breugel werkt nog aan AI-beleid
Verder lezen
Gemeenteraad wil duidelijkheid over beveiliging eigen vertrouwelijke gegevens
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens krijgt volgend jaar 3 miljoen euro minder budget
Verder lezen
Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers?
Verder lezen
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline
Verder lezen
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport
Verder lezen
Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy
Verder lezen
De praktijk van collectief digitaliseren
Verder lezen