Skip to main content

Waarderingspeiling Gemeentelijke inkoopvoorwaarden IT

De Gemeentelijke inkoopvoorwaarden bij IT (GIBIT) zijn eind 2016 vastgesteld. De ervaringen van gemeenten en leveranciers zijn met een waarderingspeiling begin dit jaar geïnventariseerd. De resultaten vind je hier!

Resultaten GIBIT-peiling: gewaardeerd instrument, met ruimte voor verbetering

Eind 2016 zijn door de VNG de Gemeentelijke inkoopvoorwaarden bij IT (GIBIT) vastgesteld. Inmiddels gebruikt ruim 85 procent van de Nederlandse gemeenten deze voorwaarden bij het verwerven van ICT-producten en -diensten. Om inzicht te krijgen in de ervaringen die gemeenten en leveranciers de afgelopen twee jaar met de GIBIT hebben opgedaan, is begin dit jaar een waarderingspeiling uitgevoerd. De resultaten van de peiling zijn nu bekend.

Belang en waardering

Gemeentelijke gebruikers zijn overtuigd van de waarde van de GIBIT: driekwart meent dat het instrument helpt ICT-producten en -diensten te verwerven die beter aansluiten bij de specifieke behoeften van gemeenten. 95% van deze groep vindt het dan ook het belangrijk dat er een gezamenlijke gemeentelijke set ICT-inkoopvoorwaarden is. Onder leveranciers is dit percentage iets lager, maar ook hier staat een meerderheid (70%) positief tegenover het idee van een standaardset voorwaarden voor ICT-inkoop. Bij de waardering zien we hetzelfde beeld: beide doelgroepen zijn positief, maar leveranciers, die de GIBIT met een 6,1 waarderen, zijn minder uitgesproken dan gemeentelijke gebruikers, die gemiddeld een 7,7 geven.

Opdrachtgevers en leveranciers

Tijdens het inkoopproces wordt vaak niet alleen over in te kopen producten of diensten onderhandeld, maar ook over de voorwaarden bij het te sluiten contract. Een krappe meerderheid van de gemeenten ervaart meer discussie met leveranciers over de contractvoorwaarden sinds de GIBIT wordt gebruikt. Leveranciers die bezwaren hebben tegen GIBIT-artikelen, geven tegelijkertijd aan dat die bezwaren zich richten op een beperkt aantal artikelen. Over de dialoog tussen opdrachtgevers en leveranciers wordt verschillend geoordeeld. Gemeenten vinden dat over de GIBIT-voorwaarden goed met leveranciers te praten is, terwijl een kwart van de leveranciers aangeeft dat een gesprek met opdrachtgevers over de inkoopvoorwaarden nauwelijks mogelijk is.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Datalek bij TUI: reisorganisatie blijft verantwoordelijk voor klantgegevens
Verder lezen
Veelgestelde vragen CSIRT-dienstverlening gemeenten en gemeenschappelijke regelingen
Verder lezen
Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels
Verder lezen
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig
Verder lezen
Een algoritmeregister vul je niet met beleid
Verder lezen
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur
Verder lezen
AP zet volgende stap in toezicht op AI
Verder lezen
AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen