Skip to main content

Cyberincidenten vormen groot zakelijke risico

Cyberincidenten staan wereldwijd bovenaan de lijst van risico s in de Allianz Risk Barometer 2024. Voor het eerst zien bedrijven ransomware aanvallen, datalekken, verstoringen van it netwerken en diensten en andere cyberdreigingen als hun grootste zorg. De angst hiervoor is groter dan voor zakelijke verstoringen, natuurrampen, veranderingen in wet en regelgeving, branden en explosies, de macro economie, het klimaat en politieke risico s.

Na twee jaar van hoge maar stabiele schade activiteit constateert verzekeraar Allianz in 2023 een zorgwekkende heropleving van de verliezen door ransomware en afpersing. Het landschap van cyberdreigingen blijft zich ontwikkelen, hackers richten zich in toenemende mate op it en fysieke toeleveringsketens, lanceren massale cyberaanvallen en vinden nieuwe manieren om geld af te persen van grote en kleine bedrijven. Cyberincidenten klommen naar de top drie risico s in Nederland en blijven, sinds 2018, het nummer een risico in Belgie.

Vooral ransomware is in opmars. De zogeheten ransomware as a service kits, raas kits, met prijzen vanaf veertig dollar, zijn een factor bij de stijgende activiteit in 2023. Bendes voeren ook sneller aanvallen uit. Zo daalt het gemiddelde aantal dagen dat nodig is om een aanval uit te voeren van ongeveer zestig in 2019 naar vier. De activiteit van ransomware claims steeg in 2023 met meer dan de helft op jaarbasis. Bij de meeste ransomware aanvallen worden nu persoonlijke of gevoelige commerciele gegevens gestolen met als doel afpersing, waardoor de kosten en complexiteit van incidenten toenemen en er een grotere kans is op reputatieschade.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Datalek bij TUI: reisorganisatie blijft verantwoordelijk voor klantgegevens
Verder lezen
Veelgestelde vragen CSIRT-dienstverlening gemeenten en gemeenschappelijke regelingen
Verder lezen
Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels
Verder lezen
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig
Verder lezen
Een algoritmeregister vul je niet met beleid
Verder lezen
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur
Verder lezen
AP zet volgende stap in toezicht op AI
Verder lezen
AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen