Passend beveiligen, hoe doe je dat?
Steeds vaker is in wet en regelgeving de verplichting opgenomen om systemen en data passend te beveiligen. Het is voor organisaties lang niet altijd even duidelijk wat hiermee wordt bedoeld. Want: wanneer is informatiebeveiliging nu precies passend te noemen? Aan de hand van sanctiebesluiten van de Autoriteit Persoonsgegevens, AP, belichten Jeroen van Helden en Michelle Wijnant tien belangrijke aandachtspunten.
De tijd dat het domein van informatiebeveiliging enkel iets was voor IT ers is voorbij. Steeds vaker is in wet- en regelgeving de verplichting opgenomen om systemen en data te beveiligen. Nalatigheid kan resulteren in civielrechtelijke aansprakelijkheid of sancties van toezichthouders. Met de voorgestelde NIS2-richtlijn komt ook bestuurdersaansprakelijkheid nadrukkelijk in het vizier. Het is daarom belangrijker dan ooit dat IT ers basiskennis hebben van risicomanagement en het relevante juridisch kader en dat juristen ten minste een redelijk begrip hebben van het vakgebied informatiebeveiliging. Dit artikel poogt aan die kruisbestuiving een bijdrage te leveren.
Op grond van de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG) moet iedere organisatie technische en organisatorische maatregelen nemen om informatiesystemen die persoonsgegevens verwerken passend te beveiligen. Hierbij moet rekening worden gehouden met de stand van de techniek, de uitvoeringskosten, de risico s voor betrokkenen en met de aard, de omvang, de context en de verwerkingsdoeleinden. Kort samengevat: hoe gevoeliger en omvangrijker de data, hoe strenger de eisen, hoe goedkoper en gebruikelijker een maatregel, hoe eerder deze moet worden toegepast.
Sancties
De afgelopen jaren legde de AP ten minste tien administratieve boetes en/of dwangsommen op wegens gebrekkige informatiebeveiliging. Voor geen enkele andere AVG-verplichting werden door de AP zoveel sancties opgelegd. Dit onderstreept het centrale belang van de beveiligingsverplichting.
Tien aandachtspunten
Aan de hand van deze sanctiebesluiten worden hieronder tien aandachtspunten belicht voor het realiseren van een passende informatiebeveiliging. Voor iedere security expert zijn deze aandachtspunten vermoedelijk redelijk voor de hand liggend, maar dit maakt ze vanuit juridisch oogpunt niet minder belangrijk. Dit zijn immers de aspecten waar de AP als eerste oog voor heeft bij de beoordeling van de kwaliteit van de informatiebeveiliging binnen een organisatie. Het is het laaghangend fruit waar iedere organisatie minimaal aan zou moeten voldoen.
Verder lezen bij de bron- Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie - 13 oktober 2026
- Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’ - 13 oktober 2026
- ‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’ - 12 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie | Verder lezen | |
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’ | Verder lezen | |
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’ | Verder lezen | |
Bezuiniging op AP verzwakt privacytoezicht | Verder lezen | |
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden | Verder lezen | |
Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google | Verder lezen | |
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op | Verder lezen | |
Helft Nederlandse werknemers gebruikt privé AI-accounts voor werk | Verder lezen | |
Problemen bij ziekenhuizen met Citrix, patiënten kunnen dossier niet inzien | Verder lezen | |
AP waarschuwt gebruikers camerabrillen dat filmen van anderen vrijwel altijd verboden is | Verder lezen |