Gemeentemedewerkers krijgen training voor weerbaarheid
Georganiseerde, ondermijnende criminaliteit bestaat in vele soorten en maten. Hierbij schuwen criminelen het niet om legale partijen, zoals ambtenaren, te beinvloeden of te betrekken bij hun criminele activiteiten. De Rijksrecherche, de autoriteit voor opsporing van omkoping, maakt zich ernstige zorgen over de opkomst van criminele tussenpersonen die steeds actiever zoeken naar ambtelijk personeel voor het uitvoeren van criminele activiteiten.
Eerder was in diverse nieuwsmedia te lezen dat de algemeen directeur Rijksrecherche, Arthur van Baaren, stelt dat overheidsinstellingen zich hierin vaak naief opstellen en ambtelijke medewerkers zich er niet of nauwelijks van bewust zijn dat er onder criminelen veel belangstelling is voor de informatie waartoe zij toegang hebben (bijv. persoonsgegevens).
Ter illustratie, eind vorig jaar is een gemeenteambtenaar in Den Haag veroordeeld voor het vervalsen van paspoorten voor zware criminelen. De gemeenteambtenaar had financiele problemen en werd benaderd door een schakel (tussenpersoon) tussen de boven- en onderwereld.
Dit brengt de fractie van de Westlandse VVD tot de volgende vragen:
Vraag 1
Als goed werkgever, hoe helpt de gemeente haar medewerkers om hun weerbaarheid tegen dit soort praktijken-deze tussenpersonen te vergroten? In het Westlands Veiligheidsbeleid kunnen we lezen dat de gemeente blijft investeren in het creeren van bewustzijn op verschillende niveaus: zijn er binnen de gemeente bijvoorbeeld trainingen voor personeel om hen dit soort praktijken te laten herkennen en hebben zij de mogelijkheid om dit te melden bij een meldpunt in de organisatie?
Antwoord 1
De medewerkers worden op verschillende manieren getraind om het bewustzijn en de weerbaarheid te vergroten. Hiervoor organiseren wij verschillende keren per jaar hackdemo s, waarin een ethisch hackers laat zien wat er allemaal kan gebeuren. Dit is op open inschrijving. Er is een pakket E- learnings aangekocht met trainingen over diverse onderwerpen. Hierin zitten een aantal verplichte trainingen die alle medewerkers moeten volgen.
De verplichte trainingen gaan onder andere over:
– Phishingmails herkennen
– Algemene Verordening Gegevensbescherming ( AVG)
– Informatiebeveiliging
Bij actuele zaken, zoals een bepaald soort phishingmail of een vorm van CEO-fraude , worden wij door de Informatiebeveiligingsdienst ( IBD, onderdeel van VNG) geinformeerd, waarna wij passende actie ondernemen.
Verder lezen bij de bron- BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid - 7 september 2026
- Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen - 4 september 2026
- CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT - 4 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid | Verder lezen | |
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen | Verder lezen | |
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT | Verder lezen | |
Boete voor privacyschending wordt openbaar | Verder lezen | |
Ongecontroleerde ai-hacks: geen cyberapocalyps, wel een storm voor ciso’s | Verder lezen | |
AP: grote toename van privacyklachten | Verder lezen | |
Belastingdienst neemt zelf beheer en onderhoud btw-systeem op zich | Verder lezen | |
Signalen oppikken en analyseren zonder privacyrisicos | Verder lezen | |
Wie is eigenaar van cyberweerbaarheid? | Verder lezen | |
Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen | Verder lezen |