Skip to main content

Helft organisaties Nederland slachtoffer van cybercriminaliteit

In de afgelopen drie jaar was bijna de helft van alle Nederlandse organisaties, 48 procent, het slachtoffer van een succesvolle cyberaanval, waarvan een deel zelfs meer dan eens, 23 procent. Daarnaast schat 60 procent van deze bedrijven het risico om opnieuw slachtoffer te worden van een cybercriminaliteit hoog in. Zo blijkt uit het Human Risk Review 2023, het jaarlijks terugkerende onderzoek van SoSafe, het platform voor security awareness en training. 

Daarnaast komt uit het onderzoek naar voren dat Nederlandse bedrijven vaker losgeld betalen dan andere Europese bedrijven. Bijna 46 procent van de Nederlandse bedrijven heeft al eens losgeld betaald aan cybercriminelen. Hiermee betalen Nederlandse bedrijven vaker losgeld dan bedrijven uit andere Europese landen zoals Duitsland (45 procent), Verenigd Koninkrijk (38 procent) en Frankrijk (30 procent). 

Het onderzoek geeft een overzicht van de huidige cyberdreigingen en de beveiligingscultuur binnen bedrijven op basis van antwoorden van meer dan 1.000 IT-beveiligingsmanagers in Europa, diverse interviews met deskundigen en meer dan 8,4 miljoen datapunten van het SoSafe security awareness platform.  

Professionalisering cybercriminaliteit  

De resultaten weerspiegelen de sterke professionalisering van de cybercriminaliteit en de efficientie van de aanpak waarbij razendsnel nieuwe innovaties worden gegenereerd. Geopolitieke conflicten, de opkomst van nieuwe technologieen, digitalisering en maatschappelijke veranderingen hebben geleid tot een enorme toename van het aanvalsoppervlak voor cybercriminelen. Dit wordt ook bevestigd door de IT-beveiligingsmanagers binnen Nederlandse bedrijven: De meesten van hen zijn het erover eens dat vooral de geopolitieke situatie (72 procent), hybride werken (71 procent), en kunstmatige intelligentie (73 procent) de cyberdreiging verergeren. 

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.

Meer recente berichten

Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport
Verder lezen
Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy
Verder lezen
De praktijk van collectief digitaliseren
Verder lezen
AVG op de werkvloer: zo bescherm je persoonsgegevens binnen je organisatie
Verder lezen
Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten
Verder lezen
Kabinet heeft fikse bezuinigingen voor AP in petto
Verder lezen
Cyberweerbaarheid is jouw verantwoordelijkheid, niet die van de IT-afdeling
Verder lezen
Datalek bij webshop drogisterijketen DA raakt 236.000 klanten
Verder lezen
De digitale perimeter van OT-omgevingen vervaagt sneller dan organisaties beseffen
Verder lezen
Nieuwe toe­zicht­hou­der voor elek­tro­ni­sche pa­ti­ën­ten­dos­siers
Verder lezen